Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye hava sahasını kapattı

22.09.2011 11:46
Suriye yönetimine karşı yaptırım kararı alan Türkiye, Suriye'ye askeri malzeme taşıyan uçaklara hava sahasını kapattı

Başbakan Tayyip Erdoğan, Mısır ziyareti sırasında, “Artık inanmıyorum” diyerek köprüleri attığı Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a ilk yaptırımı uygulamaya başladı. Buna göre Türkiye, Suriye’ye askeri malzeme taşıyan uçaklara hava sahasını kapattı.

Erdoğan, ABD Başkanı Obama ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, ABD ile Türkiye’nin Suriye’ye karşı ortak yaptırımlar planladığını söyledi. Türkiye ilk olarak, Türk hava sahasını kullanarak Suriye’ye askeri malzeme taşıyan uçaklara yasak getirdi. Türkiye, hava sahasını askeri sevkıyata kapattı. Erdoğan, Suriye’ye yaptırımlar konusunda şunları söyledi:

YAPTIRIMLARA ORTAK ÇALIŞACAĞIZ

“Suriye ile ilgili kendilerinin şu anda başlamış yaptırımları var. Bizim yaptırımlarımız neler olabilir, bu konuda dışişleri bakanlarımız müşterek bir çalışma yapacak. Suriye’deki yaptırımlar Libya gibi olmayabilir. Her türlü yaptırım ülkesine, insanına, demografik yapısına göre değişik olacaktır. Suriye’ninki de daha farklı olacaktır. Bizim ön hazırlıklarımız bu noktada var, ama bu ön hazırlıklarımızı Amerika’nın hazırlıklarıyla değerlendirmek suretiyle onların yaklaşımı nedir, Dışişleri bakanlarımızın çalışması neticesinde biz de bir adım atacağız.”

Bu haber toplam 1564 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri