Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye'de devlet daireleri ateşe verildi

22.05.2011 21:41
Suriye'de halk ayaklanmaları yaklaşık dokuzuncu haftasını geride barakırken çıkan olaylarda can kayıpları da artarak devam ediyor.

Geçtiğimiz Cuma günü Humus, İdlib, Deyrezzor gibi bir çok kentte çıkan olaylarda yaklaşık 44 kişi yaşamını yitirdiği açıklnadı.
   
Suriye devlet televizyonu da İdlib, Ariha ve Deyrezzor kentlerinde yakılan devlet dairelerini ve resmi araçların görüntülerini yayınladı. Görüntülerde kızgın kalabalık resmi daireleri ve resmi araçları ateşe verdikleri görülüyor.
   
Suriye resmi televizyonunun yayınladığı görüntülerde bazı grupların dün İdlib iline bağlı Ariha ve Deyrezzor iline bağlı Albukemal bölgelerinde kamu ve özel malları ve bazı polis karakollarını ateşe verdiklerini duyurdu.
Haberde Ariha kentinde kimi grupların emniyet müdürlüğü, posta merkezi, Baas Partisi merkezleri gibi devlet binalarına saldırarak, eşyaların kırıldığı ardından binaların ateşe verildiği belirtildi. Grupların ayrıca kimi resmi araçların ateşe verildiği ifade edildi.
   
Yapılan röportajlarda kimi kent sakinlerinin devlet kurumlarına zarar vermenin kimseye fayda getirmeyeceği konusunda görüş belirtiyor. Kent sakinleri, kentin tarihine ilişkin belgelerin bulunduğu resmi kurumların yakılmasının ülke düşmanlarının dışında kimseye fayda sağlamayacağı görüşünü savunuyor.
   
Suriye'de yönetim karşıtı protestoların başladığı günden bu güne kadar yaklaşık 850 kişinin yaşamını yitirdiği binlerce kişinin ise tutuklu olduğu ifade ediliyor.
   
Öte yandan ABD yönetimi yaşanan olaylar sebebiyle başta Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad olmak üzere 6 üst düzey yetkili hakkında yaptırım kararı almıştı. ABD Başkan Barak Obama ise, son yaptığı konuşmada Suriye lideri Esad'a reformlara öncülük etmesini yada çekilme çağrısında bulunmuştu.

Bu haber toplam 1510 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri