Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye İçin Çok Önemli Gelişme!

25.01.2014 20:35
Suriyeli taraflar, ülkede iç savaşın başlamasından bu yana ilk kez Cenevre'de aynı odada yüz yüze geldi.

Suriye muhalefeti ve rejimini temsil eden heyetler, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi ile BM'nin Cenevre ofisinde görüşmeye başladı.

BM Sözcüsü Corinne Momal-Vanian, görüşmelerin başladığını gazetecilere gönderdiği e-posta ile duyurdu.

Tarafların bugünkü ilk görüşmede birbirleriyle doğrudan muhatap olmayacakları, İbrahimi aracılığıyla iletişim içinde olacakları belirtiliyor.

Surileyi muhalif kaynaklar, yönetimi temsil eden heyetle, Özel Temsilci İbrahimi'nin öncülüğünde varılan anlaşma gereği Cenevre-1'de alınan kararlar üzerinde mutabakat sağlandığı ve bugünkü görüşmede kararların kabulüne ilişkin mutabakat imzalanacağını belirtmişti. Ancak rejim kanadı böyle bir mutabakata varılmadığını söylüyor.

Cenevre-1 Bildirisi'nin en önemli unsurunu, tarafların "karşılıklı rızası temelinde tam icra yetkisine sahip bir geçiş yönetiminin kurulması" oluşturuyor.

Bugünkü görüşmede ayrıca, bazı bölgeleri kuşatma altında olan Humus'taki insani durumun ele alınabileceği, yerel bir ateşkes sağlanması ve insani yardımların geçişi hakkında ilerleme sağlanabilirse, benzer durumdaki diğer bölgeler için de görüşülebileceği ifade edilmişti.

Çekinceleremiz var

Bu arada, Suriye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Beşşar Caferi, Cenevre'de muhalefetle yüz yüze yapacakları ilk toplantıda görüşmelerin formatı üzerinde konuşacaklarını, burada anlaşma çıkması durumunda esaslı görüşmelere geçileceğini söyledi. Caferi, muhalefetin taahhüt talep ettiği Cenevre Bildirisi üzerinde bazı çekinceleri olduğunu açıkladı.

Caferi, "İki delegasyon arasında ortak paydayı oluşturacak bazı fikirler konusunda anlaştık. Bunlar temelinde görüşmelere başlıyoruz" dedi.

GÖRÜŞME SONA ERDİ

Suriyeli tarafları aynı odada yüz yüze getiren ilk toplantı sona erdi.

U şeklindeki bir masa etrafında toplanan Suriyeli heyetlerin karşılıklı oturduğu, masanın diğer kenarında da İbrahimi ve diğer BM yetkililerinin bulunduğu kaydedildi.

Bugün öğleden sonra yerel saatle 16:00'da tekrar toplanmak üzere mutabakata varıldığı duyuruldu.

İlk toplantının sona ermesinin ardından Suriyeli Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) heyetinden Enes el-Abde, gazetecilere toplantı hakkında bilgi verdi.

Abde, İbrahimi'nin yaklaşık 30 dakika boyunca konuştuğunu ve konuşmasında bu görüşmelerin temelinin Cenevre-1 Bildirisi'nde kabul edilen ilkeler olduğunu söylediğini belirtti.

Abde, "İbrahimi ayrıca şunu açıkça ortaya koydu. Bu konferans ve bu müzakereler siyasidir. Bunun amacı Cenevre-1'i uygulamaktır. Ayrıca Suriye halkının acılarını dindirmek gerektiğini vurguladı. Bugün ve yarın iki heyet arasında güven artırmayı sağlayacak tedbirleri konuşacağız" dedi.

Aynı odadalar ama doğrudan iletişim yok

Taraflar öğleden sonra yapılacak toplantıda aynı odada bulunacak ancak birbirleriyle konuşmayacak. Heyetler BM temsilcisi İbrahimi aracılığıyla iletişimde olacak.

Yüz yüze yapılacak ikinci toplantıda ilk gündem maddesinin bazı bölgeleri kuşatma altında bulunan Humus'taki insani durum olacağı bildirildi. Taraflar bu toplantıda Humus'ta ateşkesi konuşacak.

Abde, bu konu hakkında Cenevre-2 konferansı öncesinde de ABD, Rusya, BM ve Kızılhaç ile çalışmaların yürüdüğünü söyledi ve bu çalışmalarda şu ana kadar ilerleme sağlandığını kaydetti. Abde, Kızılhaç'ın insani yardımın dağıtımı ve güvenli koridorlar oluşturulması için hazırlıklarını yaptığını söyledi.

İlk odak noktası Humus'ta ateşkes

Şu anda Humus'a odaklandıklarını ifade eden Abde, Humus'ta bir veya iki haftalık bir ateşkesten sonra bunu Halep ve Şam gibi diğer bölgelere genişletmeye bakacaklarını ve tutukluların değişimi konusunu konuşacaklarını bildirdi.

Abde, "İki gün sonra, pazartesi ya da salı günü siyasi görüşmeleri ve geçiş yönetimi kurulmasını konuşmaya başlayacağız" diye konuştu.

"Katilleri temsil edenlerle oturmak kolay değildi"

İlk kez aynı masada otururken neler hissettiği sorulan Abde, "Karışık hislerdi. Şam'daki katilleri temsil edenlerle oturmak bizim için kolay değildi. Ama bunu Suriye halkının ve çocuklarının iyiliği, Suriye'nin geleceği için yaptık. Buraya gelmekle çok cesur bir karar aldık. İyi sonuçlar almak için elimizden geleni yapacağız" dedi.

habervaktim

Bu haber toplam 1620 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri