Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu Çıkış İran'ı Gerdi, Suriyeli Yetkililer Salonu Terk Etti

31.08.2012 10:54
Esed rejiminin devrilmesi için Suriye muhalefetini destekleme çağrısında bulundu

1979 İslam Devriminden bu yana İran'a giden ilk Mısır lideri olan Cumhurbaşkanı Mursi, Tahran'da önce Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile biraraya geldi. 2 ülke lideri, aralarındaki ilişkiyi "stratejik ortak" olarak tanımladı ve bölge sorunlarının çözümünde işbirliği taahhütünde bulundu.

Ardından Bağlantısızlar zirvesine katılan Mursi'nin Suriye hakkında söyledikleri, İranlı yetkililer arasında şok etkisi yaptı. Mursi, Suriye'de meşruiyetini kaybetmiş, baskıcı bir rejime karşı Suriye halkı ile dayanışma halinde olmanın ahlaki bir görev ve stratejik bir gereklilik olduğunu söyledi.

Bu sözler üzerine Suriye heyeti salonu terketti. Suriye Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Mısır'ı ülkesinde akıtılan kandan sorumlu tuttu. Bağlantısızlar zirvesinde birbirlerinin içişlerine karışmama ilkesinin çiğnendiğini savundu.

Bağlantısız ülkeler zirvesine katılan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon da, Suriye'de taraflara silah sağlayanları eleştirdi. İsrail konusundaki çıkışları dolayısıyla isim vermeden İran'ı eleştiren Ban, "Birleşmiş Milletler üyesi bir ülkenin, diğer bir üye ülkeyi haritadan silme tehditlerini ya da Yahudi soykırımını inkar çabalarını tasvip etmiyorum" dedi.

Genel Sekreter, İran'ı, nükleer programı konusunda Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ile tam olarak işbirliği yapmaya çağırdı. Tahran'da yapılan Bağlantısızlar zirvesi, açıklanacak ortak bildiri ile sona erecek.

Bu haber toplam 1784 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri