Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İslam alimleri fitneyi 81 yıl önce görmüş

18.04.2012 17:15
Suriye'de yaşanan toplumsal olayların İslam dünyasında yeni bir mezhepçilik fitnesine yol açmasından endişe edilirken, 81 yıl önce Kudüs'te toplanan İslam Kongresi'nde alınan kararların ne kadar doğru olduğu bir kez daha görüldü.
Bir yılı aşkın süredir Suriye'de yaşanan toplumsal olayların İslam dünyasında yeni bir mezhepçilik fitnesine yol açmasından endişe ediliyor. 81 yıl önce Kudüs'te toplanan İslam Kongresi'nde alınan kararlar, İslam dünyasında mezhepçilik fitnesine karşı ne kadar uyanık olunması gerektiği konusunda tarihi bir vesika nitelinde.

10 Aralık 1931 tarihinde Kudüs Müftüsü Hacı Emin el-Hüseyni'nin çağrısıyla toplanan Kongre kararlarında İslam topraklarına yönelik yabancı müdahaleye karşı İslam Birliği'nin tesisi ve İslam inancını ve değerlerini yaymak için etnik köken ve mezhep ayrımı yapılmaksızın Müslümanlar arasındaki işbirliği ve genel
İslam kardeşliğini geliştirmek hedefleniyor.

“DIŞ MÜDAHALEYE KARŞI İSLAM BİRLİĞİ”
Adeta bu günler düşünülmüşçesine alınan kararların ilk maddesinde dünyanın her yerinden Müslümanların katılımıyla düzenli ve genel bir kongre düzenlenmesi öngörülüyor. İkinci maddede ise şunlar kararlaştırılıyor: “İslam inancını ve değerlerini yaymak için etnik köken ve mezhep ayrımı yapılmaksızın Müslümanlar arasındaki işbirliğini ve genel İslam kardeşliğini geliştirmek. Müslümanların menfaatlerini savunmak ve kutsal mekanlar ile toprakları herhangi bir müdahaleye karşı korumak. Müslümanlar arasındaki Hıristiyan misyonerlerin çabalarına ve kampanyalarına karşı savaşmak. İslam inancı birliği için üniversiteler ve akademik kuruluşlar açmak. Müslüman gençlere Arapça dilinin öğretilmesi için Kudüs'te Mescid-i Aksa Üniversitesi isimli bir üniversite açmak. Müslümanlar ile ilgili önem taşıyan diğer İslami konuları incelemek.”

22 ÜLKEDEN 153 ÖNCÜ İSİM
Adeta İslam Birliği'nin manifestosu niteliğindeki kararların altında ise 22 ülke ve bölgeden dönemin önde gelen Müslüman alim ve siyasetçilerinden oluşan 153 delegenin isimleri var. İslam Genel Kongresi'nin tertip heyetinde yer alan Tunuslu Şeyh Abdülaziz es-Sea'libi'nin “Kudüs İslam Kongresi'nin Arka Planı” ve Prof. Dr. Martin Kramer'in doktora tezi olan “İslam Kongresi” kitaplarında geniş bilgi verilen Kongreye katılan isimler arasında şunlar sayılıyor: Kudüs Müftüsü Hacı Emin el-Hüseyni, Hind kıtasından Muhammed İkbal, Bosna'dan Şeyh Salim Efendi, Kafkasya'dan Şeyh Şamil'in torunu Emir Said Şamil ve Varşova'dan İyaz İsaki, İran Başbakanlarından Ziyaüddün Tabatabai, Mısır el-Ezher Üniversitesi Dekanı Reşid Rıza Cezayirli Emir Abdülkadir'in torunu Emir Said el-Cezairi, Suriye'nin ilk devlet başkanı Şükrü El Kuvvetli. Lübnan'ın bağımsızlığından sonraki ilk başbakanı Riyad El Sulh.

BİRLİĞİN SEMBOLÜ NAMAZ
Konferans oturumlarında alınan karar gereği Müslümanlar arasında birliğin sağlanmasının nişanesi olarak Şii din alimi Muhammed el-Hüseyin Al-i Kaşif, Sünni, Şii ve İbadiyye'lerden oluşan ve on bini bulan cemaate Mescid-i Aksa'da Cuma namazı kıldırdı. Al-i Kaşif'in, “İslam kardeşliğinin önemi ve İslam birliğinin tesisi” başlığıyla verdiği hutbede İslam Genel Konferansı'nda alınan kararları kimlerin nasıl engellemek isteyeceğine dair önemli tespitlerde de bulunduğu kayıtlarda yer alıyor.

Habervaktim.com
 
Bu haber toplam 3852 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri