Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye'ye girelim mi? Cevab Makalenin sonunda.

04.06.2012 21:31
Şerre Alet Olma, Hakka Destek Ol! Sözü Anla, Tam Uygula!

Bütün insanlar Hz. Âdem’in evlatlarıdır; müslümanlar ayrıca birbirlerinin din kardeşidir; Türkiyeliler ise birbirleriyle daha başka bağlarla da bağlı vatandaşlar, kültürdaşlar, ülküdaşlar, kaderdaşlardır; birbirleriyle komşuluk, akrabalık, hemşehrilik ilişkileri kurmuşlar, iyice yakınlaşmış, içli dışlı, senli benli, sımsıkı, sıkı fıkı olmuşlardır. Arada bu kadar dost, ahbap, yaren, kardeş olma sebep ve vesilesi var iken; sun’î, uyduruk, sahte, zorlama, zoraki, zorba, zalim ayrılıklar, husumetler, küslükler, kinler, düşmanlıklar niye?
Evet, Türkiye’yi kıskananlar var; büyümesini, gelişmesini, zenginleşmesini, mutlu olmasını istemeyenler var; “O, bölünsün, paramparça olsun, sürüm sürüm sürünsün, yok olsun; toprakları, malları, güzellikleri, yer altı ve yer üstü servetleri bizim olsun, bize kalsın…” diye fesat fesat düşünen, sadist sadist çırpınan, aç aç bakan, iştahlı iştahlı yutkunan insanlık dışı mahluklar; çağ dışı, gayr-i medenî, barbar, gaddar, hunhar, vicdansız, sefil ve rezil tarihî hasımlar var…
Ama biz niye onlar kışkırtıyor diye ayağa kalkalım, oyuna ve dolduruşa gelelim, birbirimizle kapışalım, yüzyıllardan gelme, temelli dostluklarımızı, kardeşliklerimizi, komşuluklarımızı bozalım, huzurumuzu kaybedelim, ülkemizi harabeye çevirelim, yaralanalım, yaralayalım, ölelim, öldürelim, günaha girelim, hem dünyamızı, hem de âhiretimizi mahvedelim? Aklımız, izanımız, fehmimiz, idrakimiz yok mu? Rahat ve huzur, sulh ve sükûn bazılarına batıyor mu? İlle de kötek ve patak mı istiyorlar, zorla kaşınıyorlar mı? Dünyalarını kendi başlarına, kendileri zindan mı etmek istiyorlar yani?
Böyle saçmalık olmaz, olmamalı! Cümle âlem, eski kinleri, düşmanlıkları bırakıyor, hasmını affediyor, birlikler, paktlar kuruyor, yeni ve büyük ekonomik iş birliklerine gidiyor; 49 devletli Amerika Birleşik Devletleri, yeniden davranıyor, Kanada ve Meksika’yla ekonomik pazar oluşturuyor; Pasifik kaplanları birleşiyor, yine ekonomik, dev bir birlik oluşturuyor; II. Dünya Savaşı’nda birbirlerini yemiş, yakmış-yıkmış olan Avrupa devletleri birleşiyor, tek devlet, tek pazar haline gelmeye çalışıyor. Müslümanlar olarak, biz de artık birlik ve beraberlik, sulh ve sükûn, huzur ve rahat, hayır ve mutluluk istiyoruz. Allah’ın (cc.) emri, Kur’ân-ı Kerîm’in hükmü böyle! İstedikleri kadar provakasyonlar tertiplesinler, kışkırtsınlar, Alevî ile Sünnî, Türk ile Kürt asla çarpışmasın; Türkiye, Suriye ile katiyen çatışmasın; paralar silaha, insanlar mezara, mutluluk havaya gitmesin; bölge ülkeleri iş birliğine, aynı kültür mirasını paylaşan milletler birlik ve beraberliğe, parçalar bütünleşmeye yönelsin, herkes malına mülküne sahip olsun, menfaatini iyi kollasın, emekler müşterek büyük projelere çevrilsin, bölgemiz sömürgelikten çıksın, güllük gülistanlık, günlük güneşlik olsun; halklarımız perişan ve berbat değil, mutlu olsun; anneler artık ağlamasın, çocuklar sahipsiz, yetim kalmasın, şehirler, köyler yakılıp yıkılmasın…

Bu hayalleri gerçekleştirmek size ve bize yani bölgenin akıllı, basiretli, iyi niyetli insanlarına bağlı. Şu anda hangi çizgide, hangi duyguda, hangi yolda olduğunu herkes iyice düşünsün: Militan mı, kışkırtılmış mı, eli silahlı, kalbi kara, gözü kanlı, niyeti yaman mı? Suikast, sabotaj, fitne, fesat, kargaşa, arbede, zulüm, ölüm mü planlıyor? Yaptığı işin sonu ne olacak, kendisini bu tehlikeli, günahlı, azaplı işe yönlendiren kim? Allah yaptığı işten razı olur mu? Yaptığı, düşündüğü işin kitapta, akılda, vicdanda, insafta yeri var mı? Araştırsın, incelesin, sorsun, danışsın; yolu yanlış ise hemen o yoldan dönsün!
Ama eğer, bütün iyi niyetlere rağmen karşısındaki akıl ve mantıktan, dinden, imandan, insaf ve vicdandan, kanun ve hakkaniyetten iyice ayrılmış, uzaklaşmışsa onu da yola getirmek için her türlü aktif tedbiri alsın, her çeşit önleyici çalışma ve gayreti göstersin!
Çünkü devre ve bölge çok kritiktir; vurdumduymazlık veya nemelâzımcılıktan büyük felaketler doğar; birlik ve dirlik elden gider; son pişmanlık da fayda vermez.


Mahmud Esad Coşan, Başmakaleler 1 
 

Bu haber toplam 3930 defa okunmuştur
Dinleyene...
Mehmet pak
Bizim insanımız bir olay veya durum olmadan önce HE lerimiz tarafından yapılan uyarıları pek dişkkate almaz. Olacak olduktan sonra aaaaaaaaaaaaaaaaaa bunu HE söylemişti diye söylenir durur. Aynı şeyler şimdi de devam ediyor. Dikkat ederseniz uzun zamandan beri AKRA FM de Sağduyulu İttifak Çağrısı yapılıyor. İnşaallah zamanında dikkate alınır ve gereği yapılır da yine pişman olmayız.
06 Haziran 2012 Çarşamba 14:39
Beğendim (1)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
tesbitleri hala taptaze...
uğur tarakçı
merhum M.Esad COŞAN hocaefendinin tesbitleri hale taptaze..değeri tam anlaşılamamış,yaptıkları ve yapacakları ile ufku ile her zaman dünya ve türkiye müslümanların hep bir adım önünde olmuş büyük mürşidi kamili dinleselerdi uyarılarını dikkate alsalardı tavsiyelerini uygulasalarda türkiyemiz ortadoğu ve belkide dünya şu an bu halde olmazdı...inşallah şu an bize uyarı ve tavsiyelerde bulunan Muharrem Nureddin hocamızın tavsiyelerine uyarlar uyarılarını dikkate alırlar...
05 Haziran 2012 Salı 09:34
Beğendim (7)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
3214 kisi!!!
hasan
3214,kisi habernameyi begindi!!??iste biz bu kafalar yuzunden bir,... olamiyoruz.hoca efendi guzel seyler soylemis.bir allahin!!kulu buna bir yorum yapayim,dememis!!??.ben her zaman soylerim para para, turkiyede muslumanligin onune gecmistir.hoca efendi ne kadar soylerse soylesin.herkes,in gozu kor ve sagirlar.
05 Haziran 2012 Salı 06:03
Beğendim (1)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri