Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Suriye'deki muhalifleri MİT silahlandırıyor!'

13.06.2012 11:28
Independent gazetesi, Suudi Arabistan ve Katar'ın Suriyeli muhaliflere silah yardımı yaptığını ve MİT'in bunu bildiğini öne sürdü

Suriyeli muhaliflere silah yardımı yaptığını ve MİT'in bunu bildiğini öne sürdü.

 
Suriye'deki krizi manşetine taşıyan Independent gazetesi, Suudi Arabistan ve Katar'ın Suriyeli muhaliflere "silah yardımı yaptığını" iddia ediyor.
 
Independent gazetesinin İstanbul muhabiri Justin Vela'nın özel haberine göre Körfez ülkeleri, Ankara'nın bilgisi dahilinde, Türkiye üzerinden Suriyeli muhalifleri silahlandırıyor.
 
Gazete, Ankara'da bulunan Batılı bir diplomatın ifadesine dayandırdığı özel haberinde, Suudi Arabistan ve Katar'ın, Türkiye üzerinden muhalif Özgür Suriye Ordusu'na silah temin ettiğini, teslimatın Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından da desteklendiğini yazıyor.
 
İran ve Rusya'nın Suriye rejimine silah yardımı yaptığını belirten gazete, Suriyeli muhaliflerin ise Körfez ülkeleri yardım edene kadar Hatay'da kara borsadan temin ettikleri eski cephanelikleri kullandıklarını ifade ediyor.
 
Habere göre, üç hafta önce Suudi Arabistan ve Katar'dan Özgür Suriye Ordusu'na bağlı muhalif askerlere, Kalaşnikof, makineli tüfek, el bombası ve tank savar silah teslimatı yapıldı.
 
Independent, Özgür Suriye Ordusu'na bağlı bir askerin "Türkiye hükümeti silahlanmamıza yardım etti" sözlerine yer verirken teslimatın gemi ile yapıldığını aktarıyor.
 
Gazeteye konuşan Batılı diplomat, "Türk hükümetinin teslimatı hiçbir zaman itiraf etmeyeceğini" belirtirken silah yardımının yalnızca Suriyeli Müslüman Kardeşler grubuna yakın muhaliflere yapıldığını ifade ediyor.
 
Kaynak: BBC 
Bu haber toplam 7448 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri