Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şam'da 15 kişinin öldüğü an

24.03.2011 14:17
Suriye'de önceki gün meydana gelen olaylarda 15 kişinin öldüğü duyurulmuştu. Haber 7'ye ulaştırılan görüntülerde sıcak çatışma anları yer alıyor. Şam'dan da çok sıcak haberler geliyor. İşte o anların görüntüleri:

 

Suriye'nin başkenti Şam'ın güneyinde yer alan Deraa kentinde geçtiğimiz günlerde reform yanlısı 4 kişi hayatını kaybetmişti. 

Başkent Şam'a 100 kilometre uzaklıkta bulunan Deraa'da bulunan El-Ömari camiisinin etrafında oturma eylemi yaparak önceki gün 4 kişinin öldürülmesini protesto eden reform yanlısı protestoculara operasyon düzenlenmişti. Operasyonda 15 kişi hayatını kaybetmişti.

Operasyonun Devlet Başkanı Esad'ın akrabası olan Mahir Esad'a bağlı özel birliklerin göz yaşartıcı bomba ve gerçek mermiler kullanarak gerçekleştirdiği savunuluyor.

Operasyon sırasında yaralanan insanlara müdahale etmeye çalışan bir hemşire ile bir doktorun yanı sıra 11 yaşındaki bir kız çocuğunun da hayatını kaybettiği iddia ediliyor.

Olaylar sırasında çekilen bir video Haber 7’ye ulaştırıldı. Mailde camide 9 kişinin öldürülmesinin ardından da 15 kişinin öldürüldüğü bilgisine yer verildi.

Video paylaşım sitesi üzerinden Haber 7'ye ulaştırılan videonun iletildiği mailde şu bilgilere de yer verildi; “Dün Dera kentinde aralarında 11 yaşında bir kız çocuğunun da bulunduğu camii baskınında 9 kişinin şehit edilmesinden sonra Mahir Esad'a bağlı özel birlikler Dera’yı kuşatarak camii çevresinde, bina çatılarına ve şehir girişlerine keskin nişancılar yerleştirdi. Kuşatmayı açmak isteyen çevre köylerden gelen kalabalığa ateş açıldı. 15 kişi daha şehit edildi. Ekte video görüntüleri var. Lütfen duyurun”

Şehrin hükümet yanlısı güçler tarafından kuşatma altında tutulduğu eylemcilere müdahalenin devam ettiği ifade ediliyor.

Suriye'nin başka kentlerinde de benzer operasyonlar düzenlendiği belirtiliyor. İnternet üzerinden yapılan haberleşmeleri takibe alan güvenlik güçlerinin IP adresleri üzerinden adreslerine ulaştığı kişileri gözaltına aldığı da gelen iddialardan bazıları.

Lazkiye kentinde reform yanlısı bazı Türkmenlerin tutuklandığı da gelen bilgiler arasında... Şam'da da 32 kişinin tutuklandığı öğrenildi.

Öte yandan Deraa kentinde öldürülen göstericiler için cenaze töreni düzenleniyor. Törene reform yanlılarından oluşan yaklaşık 20 bin kişi katılıyor.

BİR HASTANE YETKİLİSİ: 25 CESET GETİRİLDİ

Suriye'nin Dera kentindeki hastaneye, güvenlik güçleriyle çıkan çatışmalarda ölen en az 25 protestocunun cesedinin getirildiği bildirildi.

Bir hastane yetkilisi Reuters ajansına yaptığı açıklamada, cesetlerin dün saat 17.00'de getirildiğini, cesetlerin hepsinde kurşun yarası bulunduğunu söyledi.

Suriye'nin güneyindeki Dera kenti günlerdir hükümet karşıtı gösterilere sahne oluyor.

HABER 7-AA

Haber7

Bu haber toplam 2352 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri