Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye savaşında hangi ülke kimi destekliyor?

05.09.2013 15:53
Suriye'nin kaderinde etkili olacak G20 zirvesi dünyanın gözünü çevirdiği yer. Zirvede bakın hangi ülke operasyon istiyor hangisi istemiyor?

İNTERNET HABER-Suriye savaşından önce Rusya'da savaş kopacak. Zira Dünya liderlerini Rusya'da bir araya getiren G20 zirvesine, Suriye konusundaki görüş ayrılıkları damga vuruyor.

Gelişmiş ve gelişmekte olan 20 ülkenin lideri, St. Petersburg'daki G20 zirvesinde ağırlıklı olarak küresel ekonomiyi görüşmek üzere toplanıyor.

G20 zirvesinin resmi gündeminde Suriye meselesi yer almamasına rağmen, bakanlar arasında yapılacak görüşmelerde bu konunun öne çıkması bekleniyor.

ABD OPERASYONA HAZIR

Zirvenin hemen öncesinde ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nin kimyasal silah saldırısı iddiaları nedeniyle Suriye'ye bir askeri müdahaleyi içeren tıklayın önergeyi kabul etmesi, özellikle Şam hükümetinin müttefiği Rusya ile ABD arasındaki tavır farklılığının derinleştiğine işaret ediyor.


OPERASYON İSTEYEN ÜLKELER

ABD'nin yanı sıra; Türkiye, Fransa ve Suudi Arabistan gibi ülkeler güçlü bir askeri müdahale gerektiği görüşünü vurgulayan devletler arasında.

KARŞI OLAN ÜLKELER

Rusya gibi BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olan Çinde, Suriye'ye müdahalenin önünü açacak girişimleri veto hakkının yardımıyla engellemişti.

ORTADAKİ ÜLKELER

İtalya, BM kararı olmadan yapılacak bir müdahaleye karşı çıkarken, diğer bazı Avrupa devletleri ileKanada, Avustralya, Güney Kore ve Japonya gibi ülkelerin de kaygıları olduğu biliniyor.
 

Önümüzdeki hafta Senato'da ve Temsilciler Meclisi'nde oylanacak olan önerge, Suriye'ye 60 gün içinde askeri müdahale öngörüyor ve bu sürenin 30 gün uzatılabileceği belirtiliyor.

ABD, Suriye hükümetini 30 aydır süren iç savaş sırasında birçok kez kimyasal silah kullanmakla suçluyor ve Esad rejimini, 21 Ağustos'ta Şam civarında kimyasal silah saldırısı olduğu sanılan olayda aralarında yüzlerce çocuğun olduğu 1429 kişinin bu yolla öldürülmesinden sorumlu tutuyor.

RUSYA "GÜLÜNÇ" DİYOR

Rusya Devlet Başkanı Putin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın isyancılara karşı üstün durumdayken ve Birleşmiş Milletler silah denetçileri Şam'dayken böyle bir saldırı gerçekleştirdiğini düşünmenin "gülünç" olacağını tıklayın söylüyor.

Putin, Çarşamba günü verdiği demeçte, "Kimyasal silah kullanıldığına ve bunu düzenli ordunun yaptığına ilişkin kanıt varsa... o zaman bu kanıt BM Güvenlik Konseyi'ne sunulmalıdır. Ve ikna edici olmalıdır" diye konuştu.

Diğer yandan Putin, kimyasal silah kullanıldığını ve bu silahlara kimin başvurduğuna ilişkin kesin kanıt bulunması halinde "kararlı ve ciddi" adım atmaktan çekinmeyeceklerini sözlerine ekledi.

ABD Başkanı Obama ise İsveç'te yaptığı açıklamada, bütün dünyanın kimyasal silahlar konusundaki "kırmızı çizgide" ısrar etmesi çağrısını tekrarladı.

Putin ve Obama, G20 zirvesinde 'ortada' gözüken liderleri etkilemeye çalışacaklar. Birçok ülke kimyasal silah kullanılması konusunda hassas olmakla birlikte, birçoğu da olası bir askeri müdahalenin sonuçları konusunda kaygı duyuyor.

Bu haber toplam 2532 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri