Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye sınırında gerginlik

21.09.2014 16:00
Suriye ile sınırı oluşturan Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde askerle PKK yandaşı eylemciler arasında gerginlik çıktı.

Suruç'taki sınır hattında kurulan çadır önünde toplanarak, Suriye'nin kuzeyinde Rojava olarak bilinen bölgedeki Kobani'ye geçmeye çalışan ve uyarılara rağmen dağılmayıp taş atan gruba polis, biber gazı ve basınçlı suyla müdahale etti.

ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Rakka'ya bağlı Tel Abyad ile Aynel Arap bölgesi arasında, IŞİD ile PYD arasında çıkan çatışmalar devam ediyor. Çatışmaların şiddetini artırması üzerine bölgeden kaçan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda Suriyeli, Suruç ilçesine bağlı Mürşitpınar Mahallesi'nden Türkiye tarafına alınıyor.

 

BİBER GAZLI MÜDAHALE

Türkiye tarafından geçişleri izleyenlerin sınır hattına yaklaşması üzerine güvenlik güçleri, bu kişileri uzaklaşmaları için uyardı. Gruptakilerin, taşla karşılık vermesi üzerine jandarma ekipleri biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Bölgede bulunan HDP Şanlıurfa Milletvekilleri İbrahim Ayhan, İbrahim Binici ve Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk gerginlik nedeniyle askeri yetkililerle görüştü. Bu arada, çıkan gerginlik nedeniyle Suriye tarafından Türkiye'ye geçişler durdu.

Bu haber toplam 2416 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri