Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye sınırının kaderi değişebilir Pentagon Türkiye'de

07.07.2015 14:05
Obama'nın IŞİD'e karşı özel temsilcisi Allen ve Pentagon Savunma Müsteşarı Wormuth, Suriye'ye ilişkin 3'lü strateji planıyla Türkiye'ye geldiler.

Türkiye sınırlarını Suriye'deki terör ortamından koruyabilmek için "Güvenli Bölge" talebinde bulunurken, ABD Başkanı Obama'nın, IŞİD'e karşı özel temsilci olarak tayin ettiği emekli General John Allen dün Ankara'ya geldi.

Suriye sınırındaki IŞİD tehlikesine ilişkin Ankara-ABD trafiği hız kazandı. ABD Savunma Müsteşarı Christine Wormuth ile birlikte bugün Ankara'da görüşmelerde bulunacak olan Allen ile, "Güvenli Bölge de dahil olmak üzere sınır güvenliğini sağlama yöntemleri", "Eğit Donat Programının kapsamı" ve "PYD'nin, Suriye'nin kuzeyindeki demografik yapıyı Kürtler lehine değiştiren zorlamaları" masaya yatırılacak.

pentagon-obama.jpgKRİTİK İSİMLER TÜRKİYE'YE GELDİ 

Star'da yer alan habere göre, Ankara'nın bugün Pentagon'dan beklediği heyet arasında ABD Savunma Müsteşarı Christine Wormuth'un yanısıra, ABD'nin IŞİD ile mücadeledeki en yetkili ismi olan, Obama'nın Özel Temsilcisi, IŞİD karşıtı koalisyon koordinatörü emekli General John Allen bulunuyor.

Görüşmelerin amacını, Türkiye'nin, sınırdan IŞİD militanlarının geçişinin önleme çabalarına destek için istihbarat artışı, IŞİD'le mücadele konusunda Türkiye ve ABDarasındaki işbirliğinin genişletilmesi ve derinleştirilmesi oluşturuyor.

pentagon.20150707125122.jpeg

TÜRKİYE'NİN GÜVENLİ BÖLGE TALEBİ

Edinilen bilgiye göre, görüşmeler, "Güvenli Bölge de dahil olmak üzere sınırlar güvenliğini sağlama yöntemleri", "Eğit Donat Programı" ve "Suriye'nin demokrasiye geçişine yönelik somut hedefler" üçgeninde yapılacak. Türk tarafı, Güvenli Bölge talebinin, önce Türkiye'nin ulusal güvenliği, daha sonra da Suriyeli sivillerin korunması açısından hayati derecede önemli olduğu vurgusunu yapacak. Kaynaklar, "ABD de, Türkiye'nin sınır güvenliğine büyük önem veriyor. Ancak mevcut durumda Washington, uçuşa yasak bölge ve güvenli bölge dışındaki tedbirlerin uygulanmasından yana bir eğilim gösteriyor." açıklamasını yaptılar. 

suriye-siniri-tanklar.jpg 

"DEMOGRAFİK AMELİYAT"

Ankara Allen ile yapılacak görüşmelerde, dikkatleri, "Koalisyon güçlerinin Suriye'de yaptıkları hava bombardımanlarının etkisine" de çekecek. Bu operasyonların, PYD tarafından "Demografik ameliyat" olarak kullanıldığını vurgulayacak olan Ankara, "Bombalanan bölgelerden kaçan Arap ve Türkmenlerin yerlerine, PYD tarafından, başka bölgelerden gelen Kürtler yerleştiriliyor. Bölgenin kuzeyindeki demografik yapı tamamen değişmek üzere. Bu ileride, Suriye'yi siyasi ve toprak bütünlüğü açısından tehlikeye atabilir." uyarısını yapacak.

ALLEN, IŞİD'LE MÜCADELE KONUSUNDA TÜRKİYE'Yİ DESTEKLEYEN İSİMLERDEN...

Görüşmelerde ayrıca, Türkiye'de eğitilen ve ardından ABD tarafından askeri malzemelerle donatılan ılımlı Suriyeli muhaliflerin, Suriye'de IŞİD'in yanısıra Esad Rejimine karşı yürütecekleri mücadele de masaya yatırılacak. 

Allen, Türkiye'nin IŞİD ile mücadelede, özellikle sınır boyunda verdiği mücadeleyi açıkça öven konuşmalarıyla tanınıyor. 

3 Haziran günü Washington merkezli Brookings Enstitüsü'nün Katar'da düzenlediği ABD-İslam Dünyası Forumu'nda konuşan Allen, Türkiye'nin Suriye ve Irak ile olan sınırlarını "son savunma hattı" diye tanımlayarak, "IŞİD ne sadece Suriye'nin ne de Irak'ın sorunudur.IŞİD, küresel sonuçları olan bölgesel bir problemdir. Kısacası, bu konuda üzerine görev düşen tek ülke Türkiye değildir." demişti.

Bu haber toplam 2208 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri