Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye'de günün gelişmeleri

07.09.2012 14:00
Dakika dakika Suriye'de yaşanan gelişmeler...

NATO: ASKERİ MÜDAHALEYE NİYETİMİZ YOK AMA TÜRKİYE'Yİ SAVUNMAYA HAZIRIZ

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, NATO olarak Suriye'ye askeri müdahalede bulunma niyetinde olmadıklarını söyledi.

Güney Kafkasya ziyareti kapsamında Ermenistan ve Gürcistan'dan sonra Azerbaycan'a gelen NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Azerbaycan Diplomasi Akademisi'nde eğitim alan öğrencilerle görüştü.

Suriye'de yaşanan olayları değerlendiren NATO Genel Sekreteri, "Suriye ve Libya'da yaşanan olayları kıyaslamak doğru olmaz. Libya konusunda elimizde BM'nin net olarak belirtilmiş kararı ve bölge ülkelerinin desteği vardı. Suriye konusu ise tamamen farklı ve burada en iyi çözüm siyasi çözüm olacaktır. NATO Suriye'de yaşananları ciddi şekilde takip etmektedir. NATO olarak Suriye'ye askeri müdahale niyetimiz yok fakat gerektiği takdirde ortağımız olan Türkiye'yi savunmaya hazırız" diye konuştu.

24 KİŞİ NUSAYBİN'E GELDİ

Suriye'deki olaylardan kaçan 24 kişi Nusaybin'e geldi.

Edinilen bilgiye göre, Suriye'nin Kamışlı kentinden geldikleri öğrenilen 13'ü çocuk 24 kişi, Nusaybin ilçesi yakınlarındaki mayınlı sınır bölgesinden geçerek Türk askerlerine sığındı.

Nusaybin Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçen Suriyeliler, Şanlıurfa'daki sığınmacı kamplarına gönderildi.

ÖLÜ SAYISI 173'E YÜKSELDİ

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Suriye'de rejime bağlı güçlerin muhaliflere yönelik saldırılarında ölü sayısının 173'e yükseldiğini bildirdi.

SNHR, Şam ve banliyölerinde aralarında Filistinlilerin de bulunduğu 100, Deyru'z Zor'da 16, Halep'te 23, Hama'da 11, Dera'da 10, İdlib'de 6, Humus ve Lazkiye'de 3'er, Kuneytra'da ise 1 kişinin öldüğünü duyurdu.

Şam'ın Zemelka bölgesinde aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 23, yine Şam kırsalında 22 cesedin bulunduğu haber verildi.

Suriye ordusunun Ürdün sınırındaki Dera'da düzenlediği operasyonlarda ise 50 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Çıkan çatışmada ordu birliklerinin de zayiat verdiği öğrenildi.

Öte yandan Suriye ordusuna ait savaş uçaklarının, Halep'ten Türkiye sınırına giden bir sığınmacı grubunun bulunduğu bölgeyi bombaladığı öne sürüldü. Sayıları yaklaşık 300 olarak tahmin edilen grubun, bölgedeki ağaçlar altında kalan siviller olduğu belirtildi. Olayda ölen ya da yaralanan olup olmadığı konusunda henüz bilgi edinilemedi.

SURİYE KRİZİNİN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLIYOR

Mısır Cumhurbaşkanlığı, Türkiye, Mısır, Suudi Arabistan ve İran'dan oluşan ''dörtlü koalisyon'' grubuna farklı ülkelerden de katılım olabileceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Yasir Ali, düzenlediği basın toplantısında, İran'dan kendilerine, gruba farklı ülkelerin de katılması yönünde talep geldiğini kaydetti.

''Dörtlü koalisyon grubuna katılmak isteyen ülkelerden birinin Fransa olduğunu'' belirten Ali, gelecek hafta Suriye'deki krizin çözümü için çalışmalara başlanabileceğini söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Mekke'de düzenlenen 4. İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi'nde, Suriye'deki krizin çözümü için, Mısır, Türkiye, Suudi Arabistan ve İran'dan oluşan dörtlü koalisyon önerisini gündeme getirmişti.

(AA)

 

Bu haber toplam 2090 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri