Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye Yeni Şartlar Ortaya Koydu

06.12.2011 12:20
Arap Birliği'nin ve Türkiye'nin yaptırımlarıyla köşeye sıkışan Esad yönetimi, Arap gözlemcilere sonunda kapıyı açma kararı aldı. Ancak, yeni şartlar ortaya kondu.

Uluslararası baskıların giderek arttığı Suriye yönetimi dün Arap Birliği’nin ülkeyi gözlemcilere açma talebine ‘olumlu yanıt’ verdiğini açıklarken, aynı gün ülkede olası bir saldırıya karşı askeri tatbikat yapıldığı haberi de geldi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cihad Makdissi, Dışişleri Bakanı Velid Muallim’in önceki gece Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi’ye mektup yazarak, Birlik gözlemcilerinin ülkeye girişine izin vereceklerini bildirdiğini söyledi.

Protokol Şam’da imzalansın

Ancak Şam ‘protokolün Şam’da imzalansın’ şartını da öne sürdü. Resmi ajansı SANA’da yer alan habere göre, protokolün imzalanması halinde, ‘üyeliğinin askıya alınması ve dokuz maddelik ekonomik yaptırım’ kararlarının geçersiz sayılmasını talep eden Şam, protokolün imzalandıktan sonra BM Genel Sekreteri ve Güvenlik Konseyi üyesi ülkelere gönderilmesini ve resmi belge sayılmasını da istedi.

Ancak Şam’ın sadece gözlemcileri kabulü karşılığında Arap Birliği’nin tüm kararlarının iptalini istemesi ise ABD, AB ve Türkiye’nin yaptırımlarla kuşattığı Esad rejiminin ‘üzerindeki baskıları hafifletmeye’ yönelik son çabası olarak yorumlandı. Muhaliflerin oluşturduğu Suriye Ulusal Meclisi üyesi Basma Kadmani, Arap Birliği’ne bu şartları kabul etmemesi çağrısı yapıp ‘Şam yönetimin yeniden zaman kazanmaya çalıştığını’ söyledi.

Arap Birliği, Suriye’ye pazar gününe kadar süre vermişti. Birliğin planı kapsamında Şam’ın ilan ettiği ateşkese uyulup uyulmadığını değerlendirecek gözlemcilerin ülkeye girişine izin talep edilmişti. Birlik, bir BM kararıyla Suriye’ye uluslararası müdahalede bulunulmasını da gündeme getirme tehdidinde bulunmuştu.

Gerçek savaşı aratmadı

Öte yandan Suriye, olası askeri müdahalenin değerlendirildiği günlerde bir tatbikat düzenleyip ‘düşmanlarına’ da gözdağı verdi. Ordunun, füze sistemlerinin gücünü test etmek ve kendisine karşı herhangi bir saldırıya hazırlık için hafta sonunda yapılan tatbikatta ‘gerçek savaşı aratmayan’ hava ve kara operasyonları düzenlendiği belirtildi. SANA, füze sistemleri ve zırhlı tugayların yer aldığı tatbikatın başarılı olduğunu duyurduğu haberinde, ‘Nitelikli sonuçların elde edildiği tatbikat, kahraman ideolojik ordumuzun uzun kolu sayılan modern füze sisteminin kullanılmasında füze subaylarımızın yüksek performansını gözler önüne serdi. Tatbikatın tüm aşamalarında yüksek performans sergileyen savaşçılarımız, füze kuvvetlerimizin gücünü sergilerken, vatanın güvenlik ve istikrarına göz dikerek, ülke topraklarına düşmanlık besleyenlere karşı vatanı her an savunmaya hazır olduklarını kanıtladı’ ifadelerini kullandı.

‘Her an göreve hazır olun’ emri

Ayrıca birliklere de ‘her an göreve hazır olmaları’ emri verildi. Silahlı Kuvvetler Komutan Yardımcısı Korgeneral Davut Raciha, “Ordumuz, Devlet Başkanı Beşar Esad komutanlığında vatandaşların onurunu savunmaya devam edecektir” dedi.

Humus’ta operasyonlar sürüyor

Suriyeli aktivistler, güvenlik güçlerinin çeşitli kentlerde düzenlediği operasyonlarda 22 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. Suriye’de rejim yanlısı milislerin kaçırdığı 34 kişinin ise ölü bulunduğu bildirildi. Londra’daki Suriye İnsan Hakları İzleme Merkezi’nden yapılan açıklamada, bölgedeki bir insan hakları savunucusunun, ‘’rejim yanlısı Şabiha milisleri tarafından dün kaçırılan 34 sivilin cesedini Humus kentinin El Zehra mahallesi yakınında gördüğü’’ bilgisini verdiği belirtildi. SANA ise ülkede silahlı gruplara karşı operasyonların devam ettiğini, Humus kentindeki El Vaer semtinde silahlı grupların bir babayla üç çocuğunu öldürdüğünü ve Humus’ta Baas Üniversitesi’nden bir profesöre suikast düzenlendiğini ve eylemin başarısız olduğunu duyurdu.

Bu haber toplam 1976 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri