Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye'de ekmek fırını bombalandı

24.12.2012 03:35
Suriye'nin Hama kentinde fırının bombalanması sonucu ekmek için kuyrukta bekleyen yüzden fazla kişinin öldüğü ileri sürüldü.

Suriye'nin Hama kentinde fırının bombalanması sonucu ekmek için kuyrukta bekleyen yüzden fazla kişinin öldüğü bildirildi.Suriye İnsan Hakları Örgütü, rejime bağlı güçlerin, Hama'nın Halfaya kasabasında bir fırını bombaladığı ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

-Halfaya'daki saldırıda 93 kişi öldü-

Suriye'de rejime bağlı güçlerin, Hama'nın Halfaya kasabasında bir fırını bombalaması sonucu ekmek için kuyrukta bekleyen en az 93 kişinin öldüğü bildirildi.

Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü (SNHR), Suriye ordusuna ait Mig savaş uçağının ülkenin iç kesimlerinde yer alan Hama'nın Halfaya ilçesinde bir fırını bombaladığını, ilk belirlemelere göre 93 kişinin hayatını kaybettiğini, yüzlerce kişinin de yaralandığını belirtti.

SNHR, 93'ü Halfaya'da olmak üzere ülke genelindeki olaylarda şu ana kadar ölü sayısının 174'e yükseldiğini kaydetti.

Muhaliflere ait Halfaya basın merkezinden Ebu Ahmet el-Halfavi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hedef alınan fırının ilçedeki tek ekmek fırını olduğunu, saldırı sırasında yüzlerce kişinin ekmek almak için kuyrukta beklediğini belirtti. Halfavi, savaş uçağının fırını bombalamasıyla fırının yıkıldığını ve caddede can pazarı yaşandığını anlattı.

Cesetlerin bir yerde toplanamaması nedeniyle ölü sayısının henüz kesin olarak belirlenemediğini ifade eden Halfavi, kendilerine şimdiye kadar 93 kişinin isminin ulaştığını, çok sayıda ailenin kaybettikleri yakınlarının isimlerini henüz kendilerine iletmediğini belirterek ölü sayısının yükselmesinden endişe ettiklerini söyledi.

Yaralıların halk ve Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı birlikler tarafından Hama ve İdlib'deki sahra hastanelerine kaldırıldığını söyleyen Halfavi, bombalanan caddenin ölü ve yaralılarla dolduğunu, çok sayıda kişinin saldırının şokunda olmasından dolayı yaralılara yardım edemediğini vurguladı.

Fırının enkazından çok sayıda ölü ve yaralının çıkarıldığını dile getiren Halfavi, ''Beşşar Esed bir lokma ekmeği dahi bize çok görmeye başladı. Sivilleri vurmadığını söyleyen Esed, acaba yine hangi yalanın arkasına saklanarak bu işin içinde çıkacak?'' diye konuştu.

İlçenin bir hafta önce ÖSO birliklerinin kontrolüne geçtiğini hatırlatan El Halfavi, Halfaya'da insani durumun çok kötü olduğunu, elektriğin kesik olması nedeniyle halkın ısınma sorunu yaşadığını ve temel gıda malzemelerine ulaşmadığını bildirdi.

Halfavi, Hama ve çevresindeki birçok ilçe ve beldede insanların karınlarını doyuracak bir dilim ekmeğe ve kendilerini soğuktan koruyacak bir battaniyeye ihtiyaçları olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Bu haber toplam 7184 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri