Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye'de Kürt lider öldürüldü

30.07.2013 14:58
Suriye Kürt Yüksek Konseyi'nin 10 üyesinden biri olan İsa Huso, Kamışlı kentinde bu sabah saatlerinde bombalı suikast sonucu öldürüldü.

Suriye Kürt Yüksek Konseyi Diplomasi Komitesi üyesi ve Halk Meclisi Başkanlık Divanı üyesi İsa Huso, Kamışlı kentinin Korniş Mahallesi'ndeki evinden çıkarak işe gitmek isterken aracında meydana gelen patlamada hayatını kaybetti. Saat 06.00 sıralarında meydana gelen patlama sonucunda bir kadının da hafif yaralandığı belirtildi. Suikastin, aracın ön kısmına yerleştirilen tahrip gücü yüksek bomba ile gerçekleştirildiği belirtilirken, DTK yazılı bir açıklama yaparak olayı kınadı.

DTK'nın açıklamasında şöyle denildi:

"Suriye'de tüm insani değerlerin hiçe sayıldığı bir savaş yaşanmaktadır. Hem rejim, hem muhalefette yer alan bazı çeteler, savaş hukukuna uymayan eylemler sürdürmektedir. Bu kesimler birbirleriyle savaştıkları gibi, Rojava Kürdistan'ı halkına düşmanlık yapmaktadırlar. Rojava Kürdistan'ında öz yönetimini kuran tüm kesimlerin demokrasi içinde bir arada yaşamasını sağlayan irade ise iki tarafın da hedefindedir. Bugün sabah saatlerinde vahşi bir saldırı ile Kürt halkının deneyimli siyasetçi ve diplomatı Kürt Yüksek Konseyi üyesi ve Rojava Halk Meclisi (TEV-DEM) Başkanlık Divanı üyesi İsa Huso katledilmiştir. Bu alçakça saldırı ile İsa Huso şahsında Kürt halkının kendini yönetme iradesi hedef alınmıştır. Fail kim olursa olsun hedef budur. Fakat bu saldırılar amacına ulaşmayacaktır."BDP de, "Kürt Yüksek Konseyi Üyesi ve Rojava Halk Meclisi Başkanlık Divanı Üyesi İsa Huso'nun uğradığı suikast sonucu hayatını kaybettiğini" belirterek, "Bu vahşi saldırı Huso'nun şahsında kendi öz-yönetimini kurmak için onurlu bir mücadele veren tüm Kürt halkına yönelik yapılmıştır" açıklamasında bulundu.

İşte BDP'den yapılan açıklama:

"Dört parçaya ayrılmış Kürt halkı bu tür alçakça saldılar karşısında şimdiye kadar sürekli direnmiştir ve direnmeye devam edecektir. BDP olarak, İsa Huso'ya yapılan bu vahşi saldırıyı nefretle kınıyor, başta ailesi olmak üzere tüm Kürdistan halkına başsağlığı diliyoruz. Bu vesileyle, tüm halkımızı bir kez daha Rojava'da yükseltilen özgürlük mücadelesini desteklemeye ve güçlendirmeye çağırıyoruz."
rotahaber.com

Bu haber toplam 3212 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri