Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye'de Kürt oluşumunu desteklemiyoruz

27.08.2016 13:05
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rus mevkidaşı Sergei Lavrov ile 12 saat süren toplantının ardından açıklamalarda bulundu. Taraflar, Suriye konusunda belirli konularda anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Cenevre'de yapılan görüşmenin uzun sürdüğünü ama verimli ve yapıcı olduğunu kaydetti.

Suriye'de ateşkesin değerli olduğunu ama ihlallerin istisna değil normal haline geldiğini söyleyen Kerry, “Suriye'de uzun vadeli ateşkesi elde edersek çatışmanın yörüngesini tamamen değiştirebiliriz” dedi.
 

‘SURİYE'DEKİ KRİZİN ASKERİ ÇÖZÜMÜ YOK'

Rusya ve ABD'nin Suriye'de nasıl ilerlemeleri gerektiği konusunda netliğe ulaştıklarını ve son teknik görüşmelerin tamamlandığını ifade eden Kerry, “Suriye'deki krizin askeri çözümü olmadığını Rusya ve ABD olarak kabul ediyoruz. Çözüm bekleyen bazı küçük sorunlar kaldı. Uzmanlarımız, güveni sağlamlaştırma adımlarını atmak için önümüzdeki günlerde burada, Cenevre'de, görüşmeleri sürdürecek” diye konuştu.
 

‘BAĞIMSIZ BİR KÜRT OLUŞUMUNU DESTEKLEMİYORUZ'

Kerry, son haftalarda Suriye'nin kuzeyinde yaşanan gelişmeleri de değerlendirdi.

Bağımsız bir Kürt oluşumunu desteklemediklerini belirten Kerry, “Kürt güçlerin bazı oluşumlarıyla çalışmalar çok kısıtlıydı” dedi.

Kürtlerle temasların Türkiye'yle yakın işbirliğinde yürütüldüğünü belirten Kerry, “Türkiye'deki dostlarımızın hassasiyetini çok iyi anlıyoruz. (ABD) Başkan Yardımcısı (Joe) Biden geçtiğimiz günlerde Türkiye'deydi ve bu konuyu aktif biçimde dile getirdi” diye ekledi.

Bu haber toplam 900 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri