Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye'de Kürtler PYD ve Esad'a karşı örgüt kurdu

02.06.2016 08:28
"Kürt Devrimciler Tugayları" adlı grup tarafından 30 Mayıs tarihinde sosyal medyada bir video paylaşıldı.

Al Jazeera Türk'ün haberine göre, videoda, bir kişi aralarında yüzleri maskeli insanların da olduğu yaklaşık 30 silahlı kişiyi arkasına alarak Arapça ve Kürtçe bir deklarasyon okurken görülüyor.

"GENÇ KÜRTLERİ DAVET EDİYORUZ"

Rejimin ve PKK’nın Suriye kolu PYD'nin, Suriye halkına karşı suç işlediğini vurgulayan konuşmacı, "Kürt Devrimci Tugayları" adını verdikleri silahlı grubu Suriye toprağının bütünlüğünü korumak için kurduklarını söylüyor. Konuşmacı, ‘Kürt Devrimciler Tugayları’nın Suriye’deki Kürtlerin temsilcisi hâline gelmesi için genç Kürtleri kendilerine katılmaya davet etti:

''PKK ESAD İÇİN SAVAŞIYOR''

"Özgür Kürtler olarak, Suriye halkını ve özellikle Kürtleri korumak için Kürt Devrimciler Tugayları grubunu kurmaya karar verdik. Bu örgütün Kürtleri temsil etmesi için Kürt halkı içindeki  tüm diğer özgür insanları bize katılmaya davet ediyorum."

PKK'nın Esad için savaştığını ifade eden  konuşmacı, "Onlar, Kürtleri öldüren Tahran'ın safında yer alıyor" dedi..

Videoda maskeli bir kişi de söz alarak, kamera önüne geçti ve bu gruba katılmak için Afrin’den geldiğini anlattı.

''PKK, KÜRTLERİ ALLAH'TAN UZAKLAŞTIRIYOR''

PKK’nın tüm gençleri zorunlu olarak silah altına aldığını söyleyen maskeli kişi, Kürtlerin Müslüman bir halk olduğunu, PKK’nın ise bu halkı Allah’tan uzaklaştırmak istediğini savundu.

Bölgede halk, örgütün, kendilerine muhalif olanları kaçırdığını, kadın ve erkekleri zorla silah altına aldığını ve ideolojilerini dayattığını söyledi.

Kasım ayında Suriye’nin Haseki iline bağlı Malikiye ilçesinde toplanan yüzlerce kişi, PKK’nın Suriye kolu PYD’yi protesto etmişti.

Bu haber toplam 1082 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri