Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye’de savaşın cephesi değişiyor

10.01.2014 12:21
ÖSO’nun tamamen etkisiz hale geldiğini belirten gazeteci Fehim Taştekin, İslamcılar arasındaki çatışmanın nedeni olarak Cenevre sürecine işaret etti.

Bütün dünya Suriye'de iki yıldır devam eden krizin çözümüne odaklanırken, ülkedeki etkin muhalif gruplar arasında da şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

İslamcı ve El Kaide bağlantılı en büyük iki grubun birbiri ile çatışmaya başlaması, “Suriye’de yeni cephe açılıyor” endişelerini de beraberinde getirdi.

Ali Topuz’la Dünya Hali’ne konuk olan Radikal Gazetesi Dış Haber Müdürü Fehim Taştekin, Suriye’de yaşananları RS FM’de yorumladı...

Suriye’deki çatışmaların kuzeyden orta kesimlere de sıçradığını belirten Taştekin, İslamcılar arasındaki çatışmanın nedeni olarak Cenevre sürecine işaret etti.

“Çatışmalar Suriye’nin kuzeyinde kalmadı biraz orta kesimlere de sıçradı. Burada İslamcılar arasında yaşanan çatışmanın en önemli nedenlerinden bir tanesi, kuşkusuz Cenevre süreci. Bu süreçte çok enteresan gelişmeler yaşandı. Özgür Suriye Ordusu denen olgu tamamen silindi, etkisiz hale geldi, dağıldı ve bunun yerine güçlenen iki yapı var. Bir tarafta Kaide, diğer tarafta da Selefi grupların ağırlıklı olduğu ve İslami Cephe adıyla örgütlenen bir yapı var. Kaide’yi elemine edip hem sahadaki şartları İslamcılar lehine değiştirmek, hem de uluslararası toplumun Esad’a yönelen yeni politikasını geçirmesini sağlamak üzere, böyle bir Kaide’yle savaş görüntüsü veren bir durum oluştu. tekrar gözden Kaide’ye karşı oluşan yeni cephe içerisinde en önemli grup, İslam Ordusu. İslam Ordusu, Şam ve civarında etkili ve Suudi Arabistan istihbaratının doğrudan kontrolünde olan bir yapı. İkinci bileşeni, Türkiye ile çok alışverişi olan, Türkiye’de belli gruplarla teması olan istihbaratın da illaki temasları vardır: Ahrar-u Şam. Bunların ana finansörü körfez ülkeleri, özellikle de Kuveyt. Bir de Tevhid Tugayı var ana bileşkede. Bunlar da daha düşük, açık tonlu selefi bir grup. Tevhid Tugayı da Türkiye’yle İhvan’la ve Katar’la içli dışlı bir yapı.

İSLAMİ CEPHE’NİN ARKASINDA KİM VAR?

Kaide’nin diğer örgütü olan Nursa cephesi, hali hazırda bu İslami Cephe’yle birlikte hareket ediyor. Kaide’nin iki farklı yapılanması şu anda Suriye cephesinde. Bir tanesi düşman ilan edildi, diğeriyse iyi Kaide muamelesi görüyor. Dolayısıyla ideolojik olarak birbirlerinden farkları yok. Böylesi bir yapıdan tek ses çıkarıp Cenevre’ye taşımak oldukça zor. Amerikalılar buradan ne çıkarırlar, bilmiyorum. Tabi Amerikalıların işi onlarla sınırlı değil. Bu grupların arkasında olan İslami Cephe’nin içinde yer alan grupların arkasında olan Suudi Arabistan, Türkiye, Katar gibi başka aktörler var ve bu aktörlerin Cenevre konusundaki tepkileri, tavırları Amerika’dan farklı.

HABER10

Bu haber toplam 2408 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri