Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye'de vurulacak hedefler İstanbul'da verildi

28.08.2013 10:56
Suriyeli muhalifler ile 11 ülkeden temsilcilerin İstanbul'daki zirvede bir araya geldikleri iddia edildi. Toplantıda Suriye'de vurulacak olan 10 askeri noktanın bilgisinin verildiği ileri sürüldü.

İki yılı aşkın süredir devam eden iç savaşta resmi sayılara göre 100 binden fazla insanını kaybeden Suriye’de çanlar dış müdahale için çalıyor. Başkent Şam yakınlarındaki Guta bölgesinde geçen hafta kimyasal silah kullanıldığı ve 1000’den fazla insanın öldüğü iddialarının ortaya atılmasının ardından ABD ve İngiltere’nin saldırı bölgesini inceleyen Birleşmiş Milletler heyetinin çalışmalarının sona ermesini beklemeden her an tetiğe basabileceği belirtiliyor.

Reuters’ın haberine göre, pazartesi günü İstanbul’daki bir otelde yapılan, Suriye Ulusal Koalisyonu ile Esad karşıtı ülkelerden oluşan “Suriye’nin Dostları” grubunun temsilcilerinin buluştuğu toplantıda, muhaliflere “saldırı birkaç gün içinde başlayacak” mesajı verildi. Toplantıda yer alan ve adını gizli tutan bir kaynak, “Muhalefete, Esad rejiminin daha fazla kimyasal silah kullanmasını engellemek için yapılacak harekatın birkaç gün içinde başlayacağı açık ifadelerle belirtildi” diye konuştu.

11 ÜLKE KATILDI

Daha önce planlanmayan ve kimyasal saldırı iddialarının ardından yapılan toplantıya, Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmet Carba’nın yanısıra aralarında ABD’nin Suriye politikaları konusunda en etkin diplomatı olan eski Şam büyükelçisi Robert Ford’un da bulunduğu 11 ülkenin temsilcisi katıldı. Diğer ülkelerin İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya, Türkiye, Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar olduğu belirtildi.

MEZZE VE MAHİR’İN KIŞLASI

Carba’nın toplantıda Suriye’deki muhtemel 10 hedefi sunduğu bilgisi de verildi. Bu hedefler arasında Şam’ın batısındaki Mezze Askeri Havaalanı, yine Şam’ın kuzeyinde yer alan Kutayfa füze üssü ve Esad’ın kardeşi Mahir Esad’ın komutasındaki Dördüncü Mekanize Tugay’ın kışlası yer alıyor.

Reuters’a konuşan bir Suriyeli muhalif “Amerikalılar askeri müdahaleyi kimyasal silah konusuyla bağdaştırmaya çalışıyor. Ancak mesaj açık. Bu saldırının Esad’ı Cenevre’ye götürmeye ve tam yetkili bir geçiş hükümetini kabul ettirmeye razı edeceğini umuyorlar. Muhalefete de Cenevre için bir heyet belirlenmesi ve olası bir geçiş hükümetine hazır olunması mesajı verildi. Ancak biz rejimin çöküşü için de hazırlıklı olmalıyız. Eğer Şam’da rejimin askeri gücünü gösteren semboller vurulursa rejim çökebilir” dedi.

OPERASYON 2-3 GÜN SÜRER

Öte yandan Washington Post gazetesi, ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriye’de gerçekleştirilmesini öngördüğü askeri operasyonun kapsamı ve süresi açısından “sınırlı” olmasını planladığını yazdı. Operasyonun, kimyasal silah kullanıldığı için bir ceza ve bir caydırma mekanizması olması ve ABD’nin Suriye’nin iç savaşa bulaşmasını önlemesi planlanıyor. Gazeteye göre, askeri operasyon iki günden uzun sürmeyecek, denizden ateşlenecek füzelerle ya da uzun menzilli bombalarla gerçekleştirilecek. Suriye’nin kimyasal silah depolarıyla doğrudan ilgisi olmayan askeri füzelerle gerçekleştirilecek böyle bir saldırının zamanlaması üç faktöre bağlı olacak: Suriye hükümetinin geçen haftaki saldırıdaki suçunu tespit eden istihbarat raporunun tamamlanması, müttefikler ve Kongre’yle halihazırda devam etmekte olan müzakereler ve uluslararası hukuk kapsamında operasyon için bir meşruiyet sağlanması.

“ABD VURMAYA HAZIR”

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel ise BBC’ye yaptığı açıklamada Amerikan askerlerinin Başkan Barack Obama’nın istemesi halinde Suriye’ye bir saldırı düzenleyebilecek durumda olduğunu söyledi. Hagel, “Başkan hangi seçeneği tercih ederse etsin taleplerini yerine getirebilecek şekilde varlıklarımızı düzenledik” diye konuştu.

İNGİLİZLER TATİLİ KESTİ

Guardian gazetesi de Kıbrıs’ın güneybatısındaki Akrotiri İngiliz askeri üssüne savaş uçakları ve askeri sevkiyat araçlarının getirildiğini yazdı. İngiltere Başbakanı David Cameron da tatilde olan İngiliz Parlamentosu’nu Suriye’yi görüşmek için toplanmaya çağırdı.

SURİYE’YE OLASI SALDIRI

Bölgedeki ABD gemileri

ALTINCI FİLO

USS Mahan, USS Barr, USS Gravely ve USS Ramage gemileir Akdeniz’de.

BEŞİNCİ FİLO

Nimitz sınıfı iki uçak gemisi Körfez’de.

Bölgedeki İngiliz gemileri

Trafalgar sınıfı denizaltı.

HMS Westminster dahil, donanmanın acil müdahale gücü Arnavutluk yakınlarında tatbikatta.

Kaynak: Taraf


 

Bu haber toplam 1356 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri