Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SURİYE'DE YENİ BİR HÜKÜMET KURULUYOR

23.02.2013 03:27
Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu, Suriye'de ''Özgürleştirilen bölgeleri'' idare edecek bir hükümet kurulması kararı aldı.

Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen SMDK Genel Kurul Toplantısı'nda, Suriyekrizi için siyasi çözüm önerilerinin yanısıra geçici hükümet oluşturulması çabaları ele alındı.

Toplantının ardından bir açıklama yapan SMDK Sözcüsü Velid el-Bunni, Suriye'de ''özgürleştirilen bölgelerin'' yönetiminden sorumlu olacak bir hükümet kurma kararı aldıklarını belirterek, hükümetin kompozisyonu ve başındaki ismin, 2  Mart'ta İstanbul'da yapılacak toplantıda belirleneceğini söyledi.

Öte yandan SMDK'dan bir yetkili yaptığı açıklamada, koalisyonun birçok üyesinin, geçici hükümete başkanlık yapması için Suriye rejiminden ayrılan eski Başbakan Riyad Hicab ismi üzerinde mutabık olduğunu belirtti.

SMDK'nın Suriye için önerdiği siyasi çözüm planında, Suriye'de akan kanın durdurulması için, Devlet Başkanı Beşşar Esed ve güvenlik yetkilileri dışında, yönetimdeki Baas Partisi yetkililerinden ''elleri kana bulaşmamış isimlerle'' müzakere edilebileceği belirtilmişti. 

Bu haber toplam 1570 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri