Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye'deki esir gazeteci Cüneyt Ünal serbest bırakıldı

17.11.2012 14:13
CHP heyeti, Suriye'de çalışırken kaçırılan Türk gazeteci Cüneyt Ünal'ı teslim aldıklarını açıkladı.

CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, ''Suriye'de tutuklu bulunan gazeteci Cüneyt Ünal'ı teslim aldık. Cüneyt'in sağlık sorunu bulunmuyor. Gün içerisinde Lazkiye'ye, oradan da Türkiye'ye gelmeyi planlıyoruz'' dedi.

87 GÜN PATATES VE EKMEK YEDİM

Suriye'nin başkenti Şam'da serbest bırakılan gazeteci Cüneyt Ünal, Halep'te bir hapishanede kaldığını, herhangi bir şiddete uğramadığını, 87 gün boyunca patates ve ekmek yediğini söyledi.
 
Suriye'de CHP heyetine teslim edilen Ünal, heyetle birlikte basın toplantısı düzenledi.
 
Cüneyt Ünal, milletvekillerine ve serbest bırakılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.
 
"87 gün boyunca Halep'te bir hapishanede kaldım. Herhangi bir şekilde şiddete uğramadım" diyen Ünal, kendisine mantıklı davranıldığını belirtti.
 
ÇATIŞMANIN ORTASINDA KALDIK
 
Suriye halkının bayramı nasıl geçirdiğini haber yapmak için gazeteci arkadaşı Başar Fehmi Kaddumi ile Suriye'ye geldiklerini anlatan Ünal, 20 Ağustos akşamı Suriye askerleri ile muhalifler arasındaki çatışmanın ortasında kaldıklarını belirtti.
 
Çatışmada Kaddumi'nin bağ tarafından vurulduğunu ve kendisinin yarasına müdahale ettiğini anlatan Ünal, Kaddumi'nin yarasının ağır olduğunu ve onun için yardım isterken rejim yanlıları tarafından etraflarının çevrildiğini kaydetti. Ünal, vücudundaki yaralanmaların da o sırada rejim yanlıları tarafından kendisine yapılan darptan kaynaklandığını, daha sonra yaralanmalarıyla ilgili herhangi bir tedavi görmediğini anlattı.
 
KİMSE BANA BİRŞEY SÖYLEMEDİ
 
Üç gün önce Şam'a getirildiğini belirten Ünal, "Sayın milletvekillerini karşımda görünceye kadar hiçkimse bana birşey söylemedi" dedi.
 
Milletvekillerini karşısında görünce ağladığını ifade eden Ünal, Halep'teki hapishanede tek başına kaldığını da söyledi.
 
Bir an önce ailesine kavuşmak istediğini belirten Ünal "87 gün boyunca patates ve ekmek yedim" dedi.
 
HABER KAMERAMANLARI DERNEĞİ: SEVİNCİMİZ YARIM
Cüneyt Ünal'ın serbest bırakılması ile ilgili Türkiye Haber Kameramanları Derneği de bir açıklama yaptı.
 
Türkiye Haber Kameramanları Derneği Başkanı Talay Ulusu, "Derneğimizin başlatmış ve yürütmüş olduğu 'Suriye Meslektaşımızı Geri Ver' kampanyasına destek veren bütün kuruluşlara ve basın mensuplarına teşekkürlerini sundu. Bashar'ın serbest kalması içinde görüşmelerimizi sürdüreceğiz" dedi.

İŞTE İLK GÖRÜNTÜLER

 
Bu haber toplam 4352 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri