Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye'den Arap liderlere çok ağır küfürler!

13.11.2011 08:18
Arap Birliği'nin Suriye'ye yaptırım kararının ardından Suriye heyetini temsil eden Büyükelçi Ahmet Yusuf, Birliği dış güçlerin dikte ettikleri emirleri uygulamakla suçladı.

Arap Birliği'nin Suriye'ye yaptırım kararının ardından Suriye heyetini temsil eden Büyükelçi Ahmet Yusuf, Birliği dış güçlerin dikte ettikleri emirleri uygulamakla suçladı.

 
Yusuf'un, toplantıda dönem başkanı Katar ve Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi aleyhinde içinde küfürlü sözler sarf ederek, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Hamad Bin Casım hakkında ağır ifadeler kullandığı ve casusluk suçlamasında bulunduğu iddia edildi.
 
Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Hamad Bin Casım ise düzenlediği basın toplantısında, Suriye heyetinin başkanı Yusuf'a cevaben, ''Biz kimsenin ajanı değiliz. Sarf ettiği küfürlü sözlerden dolayı 'Allah onu affetsin' diyorum. Ona küfürlü sözlerle cevap verecek değilim. Bu bize yakışmaz'' diye konuştu.
 
Casım, toplantıda Suriye'ye askeri müdahale, muhaliflerin silahlandırılması ve Suriye hava sahasının kapatılması gibi konuların hiçbir şekilde konuşulmadığını vurgulayarak, bu yöndeki iddiaların, ortalığı karıştırmaya yönelik olduğunu belirtti.
 
Arap Birliği'nin aldığı son kararların, Suriye'yi yok etmeyi değil sadece daha önce hazırlanan Arap çalışma planını Suriye'ye uygulattırmayı hedeflediğini dile getiren Casım, Suriye'nin ivedi bir şekilde daha önce varılan anlaşmadaki planı uygulaması durumunda Arap Birliği ile arasındaki iletişimin tekrar başlayacağını bildirdi.
 
Casım, bir gazetecinin, Suriye'ye yeterli süre verilip verilmediği yönündeki sorusuna, bu ülkeye yeterince zaman tanındığına inandığı yanıtını vererek ancak bu süre içinde Suriye'de sivil ölümlerinin durmadığını, son kararları üzülerek aldıklarını kaydetti.
 
Arap Birliği dışişleri bakanlarının bugün yapılan toplantısında Arap Birliği üyesi 18 ülke, kararlar leyhine oy verdi. Irak çekimser kalırken, Lübnan ve Yemen yaptırım kararlarına karşı oy kullandı.
 
Bu haber toplam 3612 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri