Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye'den FLAŞ kimyasal silah kararı

10.09.2013 15:53
Suriye Dışişleri Bakanı Velid El Muallim, Rusya'nın kimyasal silahları uluslararası topluma devretme teklifini kabul ettiklerini açıkladı.
Suriye Dışişleri Bakanı Velid El Muallim, Rusya'nın kimyasal silahları uluslararası topluma devretme teklifini kabul ettiklerini açıkladı.Dün Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüşen Suriye Dışişleri Bakanı Velid El Muallim, kimyasal silahları uluslararası topluma devretme konusundaki Rusya'nın teklifini kabul ettiklerini söyledi.
 
Rusya'nın başkenti Moskova'da bulunan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, ülkesinin Rusya'nın kimyasal silahları uluslararası denetime açma teklifini kabul ettiğini açıkladı. Haberi Rus haber ajansı Interfax duyurdu.
 
RT'nin Interfax'tan aktardığına göre Muallim, yaptığı açıklamada, "Dün Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la bir dizi faydalı müzakerede bulunduj ve kendisi kimyasal silahlarla ilgili bir girişim sundu. Akşam saatlerinde Rusya'nın bu girişimini kabul ettik" dedi.
 
Suriye Dışişleri Bakanı, anlaşmanın "Amerikan saldırganlığının dengesini bozmak" için tasarlandığını da sözlerine ekledi.
 
İngiltere Başbakanı David Cameron ise bu gelişme üzerine bir açıklama yaparak, kimyasal silahların teslimiyle ilgili teklifin samimiyetini ispatlama sorumluluğunun Rusya ve Suriye üzerinde olduğunu belirtti. 
Teklifle ilgili yanıtlanması gereken ciddi sorular olduğunu vurgulayan Cameron, Suriye'nin kimyasal saldırısına yanıt verme sürecinin sonsuza kadar uzatılamayacağını ifade etti.
 
Bu arada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü de kimyasal silahların uluslararası denetime verilmesi fikrinin geçtiğimiz hafta G20 zirvesi sırasında Putin ile ABD Başkanı Barack Obama arasında görüşüldüğünü açıkladı.


ROTAHABER

Bu haber toplam 1268 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri