Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriyeli Alim Ramazan El-Buti Öldürüldü

21.03.2013 21:34
Esad'a desteğini açıklayan Suriye'nin önemli alimlerinden Ramazan el -Buti, ders verdiği camiye düzenlenen saldırıda hayatını kaybetti

Suriye'nin önde gelen alimlerinden Said Ramazan el Buti, camisine düzenlenen bombalı  saldırıda hayatını kaybetti. Haberi lik olarak Suriye devlet ajansı duyurdu. Ders verdiği Şam'ın İman Camii'ndeki bombalı saldırıda, Buti'nin yanısıra, çoğu iç karışıklıktan kaçarak Buti'nin camisine sığınan mülteciler olmak üzere en az 18 kişinin can verdiği belirtiliyor.

Suriye'nin önemli alimlerinden olan Ramazan el Buti, olaylarına başından bu yana, Esad'a destek veriyordu. El Buti, Esad rejimini meşruiyetini savunduğu için muhaliflerin tepkisini çekmişti.

Suriye yönetimi olayın bir intihar saldırısı olduğunu söylerken, muhalifler adına açıklama yapan Suriye Yerel Komitesi, Ramazan el Buti'nin öldürülmesinin rejimin işi olduğunu iddia etti.


Türkiye'de yaşayan Suriyeli muhaliflerin önde gelen isimlerinden Halid Hoca, Buti'nin ders verdiği ve öldürüldüğü İman Camii'nin giriş çikışları ve çevresi çok sıkı güvenlik tedbirleri ile korunduğunu duyurdu.

Ramazan el Buti, yine çok önemli bir alim olan babasıyla aynı ismi taşıyordu. Aslen Cizreli olan babası Ramazan el Buti, tek parti döneminde, Türkiye'yi terkederek, Şam'a yerleşmişti.

Bu haber toplam 3812 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri