Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriyeli Muhaliflerden Ruhani'ye Çağrı

17.06.2013 04:45
SMDK, İran'ın yeni seçilen cumhurbaşkanı Ruhani'den seefi Ahmedinecad gibi Esed'in yanında yer almama çağrısında bulundu...

Ajanslarda yer alan habere göre; Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK), İran'da cumhurbaşkanı seçilen Hasan Ruhani'ye, "selefinin hatalarını tekrarlamama" çağrısında bulundu.

Ruhani'nin cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından SMDK tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Suriye devriminin üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen İran, askeri, ekonomik ve siyasi alanlarda Esed rejimine destek olmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı seçilen Ruhani'yi, selefinin yaptığı hataları idrak etmeye çağırıyoruz" ifadelerine yer verildi.

"Suriye'deki savaşa İran'ın zalimin yanında durarak müdahil olduğu ve bu kararın İran'ın itibarına zarar verdiği" belirtilen açıklamada, SMDK'nın, söz konusu hataların tekrarlanmaması konusunda yeni cumhurbaşkanına çağrıda bulunmayı görev saydığı vurgulandı.

Suriye halkının direniş iradesinin kırılmayacağı ve dış müdahaleyle baskılar karşısında geri adım atılmayacağı savunulan açıklamada, Suriye'de Esad rejimine karşı yürütülen mücadelenin zaferle sonuçlanacağı ifade edildi.

İran'da önceki gün yapılan seçimleri kazanarak ülkenin yeni cumhurbaşkanı olan Hasan Ruhani, 2003-2005 yılları arasında nükleer başmüzakereci görevini yürütürken Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile ters düştüğü için görevinden ayrılmıştı.

Bu haber toplam 3152 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri