Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriyeli sığınmacıların sayısı yarım büyükşehir

20.05.2013 23:30
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Suriyeli mültecilerin sayısının aklaşık 200 bini kamplarda olmak üzee 300 bin olduğunu açıkladı.

Suriye'deki kriz ve Türkiye'ye gelen mültecilerle ilgili açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "'Şu anda Suriyeli sığınmacı diye andığımız, Suriye'deki baskıdan, zulümden kaçarak ülkemizin de sığınanların sayısı, çadır kentlerde, konteynır kentlerde yani kamplarda yaklaşık 200 bin kişidir. Ama bunların dışında şehirlerimizde yaşayan ve sayısını 100 bin olan Suriye'den gelmiş vatandaşlar, bunlar kamplarda yaşamıyorlar. Özellikle sınır illeri başta olmak üzere buralarda kendi imkanlarıyla ya da yerel yönetimlerin destekleriyle de yaşıyorlar. Hatta şu an İstanbul'da yaşayan bir grup var.''diye konuştu.

AÇIK KAPI POLİTİKASI İZLİYORUZ

Suriye'den gelenlere Türkiye olarak, açık kapı politikası izlediklerini ifade eden Atalay, ''Uluslararası bir sorumluluğu yerine getiriyoruz. Komşumuzda büyük bir olay yaşanıyor. Orada devletin kendi vatandaşına uyguladığı bir zulüm var. Oradan kaçan vatandaşlara biz tabii elimizden gelen her desteği, her insani yardımı yapmaya gayret ediyoruz. Uluslararası kuruluşların tespitlerinde Türkiye bu konuda çok başarılı, çok organize çalışma yürüttüğüdür. Kamplarımızda Suriyeli vatandaşlarımızın sağlık ve eğitim hizmeti de her hizmeti mümkün olduğunca en ileri şekilde veriyoruz'' dedi.

Bu haber toplam 1752 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri