Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriyeliler Türkiye'ye giriş yapmak için sınırda bekliyor

12.06.2015 15:48
Suriye’deki iç savaştan kaçan yaklaşık bin kişilik kalabalık, Akçakale’nin Zenginova Mahallesi'nde bekleyişini sürdürüyor.

Suriye'nin Haseki kentine bağlı Sülük Kasabası ve çevresindeki köylerde yaşayan yaklaşık bin kişi, çatışmalardan kaçarak Türkiye'ye geçiş yapmak için dün sabah saatlerinde sınır hattına geldi.

BİR HAFTADA 13 BİN SURİYELİ GELDİ

Akçakale'nin Zenginova Mahallesi’ndeki sınır hattında duran ve Türkiye'ye alınmayanSuriyeliler, geçişlerine izin verilmesini bekliyor. Geçen çarşamba günü kente gelen ve Suriye sınırında inceleme yapan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, bir hafta içerisinde 13 bin Suriyeli'nin Türkiye’ye alındığını ve bundan sonra çok büyük trajedi yaşanmadıkça sığınmacı kabulü yapılmayacağını söylemişti. Kurtulmuş'un bu açıklamasından bir gün sonra sınıra gelenlerin geçişine izin verilmedi.

Suriyeliler Türkiye'ye giriş yapmak için sınırda bekliyor İZLE

"GERİ DÖNÜN" ANONSU

Ancak, Suriyeliler buna rağmen dünden bu yana sınırda bekleyişlerini sürdürüyor. Bu arada sık sık bölgede önlem alan askerler, zırhlı araçlardan megafonlarla sınırdaki Suriyelilere Arapça, geri dönmeleri yönünde anons yapıyor. Buna karşın sınırda bekleyişini sürdüren kalabalık ise 34 derece sıcaktan korunmak için eşyalarıyla gölgelik yapıyor.

Bu haber toplam 1666 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri