Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SURİYE'NİN ETKİLEDİĞİ VE ETKİLENDİĞİ ÜLKELER?

27.06.2012 14:24
Suriye hava savunma bataryalarından ateşlenen bir füzenin uçağımızı düşürmesi sadece Türkiye ile Suriye'yi ilgilendirmiyor...
Analiz - 27 Haziran 2012 10:37

Suriye hava savunma bataryalarından ateşlenen bir füzenin uçağımızı düşürmesi sadece Türkiye ile Suriye'yi ilgilendirmiyor...

Suriye'yi bir matruşkaya benzeten Bugün'den Doğu Ergil, "Suriye açıklarında barışçı bir görev halindeyken düşürülen silahsız bir savaş uçağımızın uyardığı duygular ve girişimler dalga dalga yayılıyor." dedi ve 'Suriye gerçeği'ni yazdı. Ergil'in yazısının ilgili bölümü:

Suriye hava savunma bataryalarından ateşlenen bir füzenin uçağımızı düşürmesi sadece Türkiye ile Suriye'yi ilgilendirmemektedir. İki nedenle:

1- Bu bataryalar Rusya tarafından monte edilmiş ve muhtemelen hâlâ Rus teknisyenler tarafından yönlendirilmektedir. Rusya'nın, uçağımızın düşürüldüğü Akdeniz sahilinde, Tartus'ta bir deniz üssü vardır. Bu üs onun için Akdeniz'de ayağını yerleştireceği ve Batılı ülkelerle (özellikle ABD ile) rekabet edebilmesini sağlayan önemli bir mevkidir.

Rusya ve Çin'in Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Suriye'ye yaptırım uygulanmasını sağlayacak kararları bloke etmeleri her iki Doğulu gücün Batı'nın Ortadoğu'da tek başına at koşturmasını engellemek için Suriye'yi "kullanılabilir" bir aktör olarak görmeleri yüzündendir. O halde Suriye Suriye'den büyüktür.

2- İran, Suriye ile sürdürmekte olduğu ittifak nedeniyle Şii eksenini ve etkisini, Şii çoğunluğu olan Irak üzerinden bir Alevi-Nusayri azınlık rejiminin egemen olduğu Suriye sayesinde Lübnan'a hatta Körfez ülkelerine kadar yayabilmektedir. Suriye'deki karışıklıkların hemen Lübnan'da etkisini göstermesi bir tesadüf değildir.

Eğer Suriye'de rejim değişirken Esed yönetimi "benden sonra tufan" der ve giderayak mezhep çatışmasının ateşini yakarsa bütün Ortadoğu bundan etkilenir, hatta Türkiye'de (daha önce örneklerini gördüğümüz) yapay karışıklıklar baş gösterebilir. O nedenle Suriye, Suriye'den daha büyüktür. Bu nedenle Suriye konusunda fazla heyecanlı, rejim değişikliği sonrasını güvenceye almadan aceleci tavırlardan kaçınmak gerekir. 

Bu haber toplam 2594 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri