Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gazeteciler derhal serbest bırakılsın‏

27.03.2012 13:55
Suriye'ye giden Gerçek Hayat Dergisi Ortadoğu Temsilcisi ve Milat Gazetesi yazarı Adem Özköse ile kameraman Hamit Coşkun'dan hala bir haber alınamazken 19 Sivil Toplum Kurumu yaptıkları ile iki gazetecinin Türkiye’ye derhal iade edilmesini istediler.

Haber alma ve okurlarının bilgi edinme ihtiyacını karşılamak için Suriye’de görev yaparken kendilerinden haber alınamayan Milat yazarı ve Gerçek Hayat Dergisi Ortadoğu Temsilcisi Adem Özköse ile kameraman Hamit Coşkun için İHH’da bir araya gelen 19 Sivil Toplum Kurumu yaptıkları ile iki gazetecinin Türkiye’ye derhal iade edilmesini istediler.

 

Milat Gazetesi Ankara Temsilcisi Aslan Değirmenci basın toplantısında yaptığı açıklamada arkadaşlarından 17 gündür haber alamadıklarını ifade ederek, daha ciddi adımlar atılmasını, iki Türk gazetecinin sağ salim görevlerinin başına dönmesinin sağlanmasını talep etti. Değirmenci,  Milat Gazetesi Yazarı ve Gerçek Hayat Dergisi Ortadoğu Temsilcisi Adem Özköse ile kameraman Hamit Coşkun için tüm ulusal ve uluslar arası medya kuruluşları ile insan hakları örgütlerini de duyarlı olmaya davet etti.

 

19 Sivil Toplum Kuruluşu adına konuşan Mazlumder Ankara Şube Başkanı Avukat Şerife Gül Arıman ise, şunları söyledi:

 

“Suriye silahlı kuvvetlerine ait birimlerce bir yılı aşkın bir süredir “muhalif” olarak tanımlanan BAAS rejimi karşıtı Suriye yurttaşlarına saldırılar düzenlenmekte ve bu süre zarfında sayıları binlerle ifade edilen sivilin öldürüldüğü gerek yerel kaynaklar tarafından, gerekse uluslararası insan hakları örgütlerince belirtilmektedir.

 

Suriye’de yaşanan olayları kamuoyuna doğru aktarabilmek için dünyanın pek çok yerinden pek çok gazeteci Suriye’de gazetecilik faaliyeti yapmakta ve çalıştığı haber kanalı, gazete ve ajanslara haber geçmeye çalışmaktadır.

 

7 Mart 2012 de Milat Gazetesi ve Gerçek Hayat dergisi yazarı ve Ortadoğu temsilcisi Adem ÖZKÖSE ve kameraman, belgesel yapımcısı Hamit COŞKUN Hatay üzerinden Suriye’ye geçiş yapmış ve ardından da kendileriyle irtibat kesilmiştir.

 

İki gazeteci İdlib yakınlarında çekim yapmakta iken kaçırılmış ve bilinmeyen bir yere götürülmüştür.

 

Ankara’da faaliyette bulunan ve metnin sonunda isimleri zikredilecek Sivil Toplum Kuruluşları olarak 17 gündür kendilerinden haber alınamayan gazeteci kardeşlerimizin hayatlarından endişe etmekteyiz.

 

Suriye rejimine; ülkede sürdürdüğü baskı ve şiddet politikalarından vazgeçmeye, halkın iradesine saygı duymaya, ve kaçırılan Gazetecileri Türkiye’ye iade etmeye davet ediyoruz

Türkiye’deki yetkili makamlara; Suriye makamları nezdinde gerekli girişimleri daha ciddi ve sonuca varacak şekilde sürdürerek iki gazetecinin Türkiye’ye iade edilmeleri hususunda gerekli çalışmalara hızlandırmalarını, konuya daha hassasiyet göstermelerini  talep ediyoruz.”

 

Basın metni onaylayan kuruluşlar:

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu, İLKDER, İHH Ankara, MAZLUMDER Ankara, VAHDET VAKFI, VAHDET VAKFI, Araştırma Kültür Vakfı, Başkent Kadın Platformu, Özgür Eğitim- Sen, 16 Temmuz Gençlik Hareketi, MEKDAV, Adalet Gönüllüleri Derneği, Bosna Dayanışma Grubu ve Ankara Gençlik Eğitim Merkezi Derneği, ASDER, ÇATIDER, Ahde Vefa Platformu, Bem Bir Sen, Toç Bir Sen, Genç Birikim Dergisi 

Kaynak:
Bu haber toplam 4428 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri