Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye'ye nükleer soruşturma tehdidi

Bir grup nükleer silahsızlanma yanlısı, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın Suriye'ye özel soruşturma uygulamasını talep etti.
Bir grup silahsızlanma yanlısı, Suriye ile ilgili olarak acilen UAEA tarafından özel soruşturma açılmasını istedi. İstek, aralarında eski bir BM nükleer müfettişinin de bulunduğu bir grup tarafından UAEA'na iletildi.

Özel soruşturma talebi, UAEA'nın geçen hafta Suriye ile ilgili hazırladığı rapordan sonra geldi. Raporda Suriye'deki bazı tesislerde grafit ve uranyum kalıntısına rastlandığı yazılmıştı.

BM yetkilileri grafit parçacıklarının, 2007 yılında İsrail'in bombaladığı tesisten elde edildiğini söylediler. ABD, bu tesisin, grafit çekirdek reaktörü olduğunu iddia ediyordu.

Suriye ise rapora konu olan uranyum kalıntılarının İsrail uçaklarının attığı bombalardan geldiğini açıkladı. Suriye, ayrıca, UAEA raporunda hatalı analizlerin yer aldığını iddia etti. UAEA ise Suriye'nin iddialarını reddetti. Suriye, UAEA'nın kanıtlama ve yeraltındaki askeri tesisler de dahil olmak üzere diğer tesisleri de gezme isteğini reddetti.

Özel soruşturma izni, normal şartlar altında belirtilen atomik tesisler haricinde bir inceleme yetkisi bulunmayan UAEA'na ekstra yetki veriyor. Özel soruşturma dahilinde UAEA, haber vermeden uygun gördükleri her yeri denetleme yetkisine sahip bulunuyor. Özel soruşturma şu ana kadar 1993 yılında Kuzey Kore'ye uygulandı.

Suriye, özel soruşturma kapsamında da tesislerin incelenmesine izin vermezse, 2006 yılında İran'ın muhatap olduğu BM Güvenlik Konseyi kararlarına ve yaptırımlara maruz kalabilecek.

Kaynak: Reuters
Bu haber toplam 904 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri