Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Suriye'yi vurursak önceden duyurmayacağız'

13.04.2018 12:15
Fransa'nın Parlamento ile İlişkilerden sorumlu Devlet Sekreteri Christophe Castaner, Fransa'nın Suriye'ye yönelik bir harekat kararı alması durumunda bunun önceden duyurulmayacağını söyledi.

BFMTV kanalına konuşan Castaner "Saldırı kararı alınırsa bunu size söylemeyeceğim. Cumhurbaşkanı (Emmanuel Macron) da söylemeyecek. Macron konuyu Başbakan, Dışişleri Bakanı ve Savunma Bakanı'yla ele alacak" dedi.

"Suriye'de saldırı için doğru koşullar oluşursa bunlar gerçekleşecek"diyen Castaner "Uluslararası alanda tartışmalar var. Eğer saldırı yapılacaksa bu koordineli olarak gerçekleşmeli" ifadelerini de kullandı.

ABD, İngiltere ve Fransa başta olmak üzere Batı ülkelerinin son günlerde sinyallerini verdiği askeri müdahale, Suriye'nin Duma ilçesinde kimyasal silah kullanıldığı iddialarına dayanıyor.

Rusya ve Suriye iddiaların yeni bir provokasyon olduğunu belirtirken, kimyasal silah kullanıldığına ilişkin hiçbir kanıtın bulunmadığına dikkat çekiyor.

Cumhurbaşkanı Macron ise dün TF1 kanalına yaptığı açıklamada "Geçen hafta kimyasal silahların, en azından klor gazının kullanıldığı ve bununBeşar Esad rejimi tarafından kullanıldığına dair kanıtımız'' var demişti.

Gerekli doğrulamaların yapılmasının ardından Suriye'ye saldırıp saldırmayacaklarına karar vereceğini belirten Macron Fransa'nın 'her şeye izin verileceğini düşünün rejimlere' hoşgörü göstermeyeceğini söylemişti.

Bu haber toplam 518 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri