Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suudi Arabistan IŞİD'e karşı Irak sınırına duvar örecek

16.01.2015 09:24
Suudi Arabistan kendini, kuzey komşusu Irak'ta IŞİD tehdidine, güney komşusu Yemen'den de El Kaide'ye karşı korumak için Çin Seddi'ni andıran dev duvarlar örecek.

Geçtiğimiz hafta suudi arabistan'ın Irak sınırındaIŞİD militanlarıyla Suudi askerler arasında silahlı çatışma çıktı.

ÜST DÜZEY KOMUTAN ÖLDÜ

Şiddetli çatışmada aralarında General Oudah el- Belavi gibi üst düzey komutanında bulunduğu üç askerini kaybeden Suudi yönetimi Irak sınırını "IŞİDSeddi"yle kapatmak için çalışmalara başladı.

RADAR SİSTEMLERİ OLACAK

suudi arabistan'ın kuzeyinde IŞİD'e karşı yükselecek duvar Turaif ile Hafar el Batin kentleri arasında yaklaşık bin kilometre uzunluğunda olacak. Halihazırda sınır güvenliği 5 katlı tel örgüler, gözetleme kuleleri, radarlar ve gece görüşlü kameralar sistemiyle sağlanıyor.

8.5 MİLYAR DOLARA MAL OLACAK

Münih merkezli bir firmaya hazırlatılan "Kuzey Sınırı Güvenlik Projesi" 8.5 milyar dolara mal olacak.

SINIR HATTINA MİNİ ÜSLER

Yüksek teknoloji araçlarla donatılacak sınırda adeta kuş uçurtulmayacak. Gözetleme kulelerinde SPEXER radar, termal kameralarla donatılmış helikopterler ve müdahale araçları yer alacak.

TİTREŞİM SENSÖRLERİ BİLE VAR

Sınırda yeraltına titreşim sensörleri yerleştirilerek sızmaların önüne geçilecek.

Riyad saldırının ardından kuzey sınırına 30 bin asker gönderdi. İlk olarak 2006 yılında düşünülen duvar projesi tel örgüler ve derin çıkarlarla desteklenecek. suudi arabistangüneyinde yer alan bin 609 kilometrelik Yemen sınırını da duvarla örmeyi düşünüyor.

Bu haber toplam 3022 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri