Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suudi Arabistan'da İhvan Operasyonu

28.05.2014 01:54
Suudi Arabistan'da güvenlik güçleri, ülkenin farklı üniversitelerinde görev yapan dokuz öğretim üyesini Müslüman Kardeşler Teşkilatı'na mensup oldukları gerekçesiyle gözaltına aldı.

Ülkenin önde gelen gazetelerinden Okaz Gazetesi, yedisi komşu Arap ülkelerinden ikisi ise Suudi Arabistan vatandaşı 9 öğretim üyesinin, İhvan mensubu oldukları anlaşıldığı gerekçesiyle gözaltına alındığını duyurdu.

Gazetenin haberine göre, gözaltına alınan öğretim üyeleriyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında deliller toplanacak. Gazete, İhvan mensubu oldukları tespit edilen Suudi Arabistan vatandaşlarının 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacağını, yabancı uyrukluların ise para cezasına çarptırılacağını ve sınır dışı edileceğini kaydetti.

Suudi Arabistan, Mısır’ın ardından mart ayında Müslüman Kardeşler teşkilatı ile bölgede faaliyet gösteren birçok örgütü, 'terör örgütü' ilan etmişti.

Riyad yönetimi geçtiğimiz yıl 3 Temmuz’da Müslüman Kardeşler üyesi Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin devrildiği darbeye de açık destek vermişti.

Suudi Arabistan ayrıca Mısır yönetiminin darbe karşıtlarına karşı sert müdahalesini de terörle mücadele olarak değerlendirmişti. Mısır’daki darbe rejimi de Aralık 2013’te Müslüman Kardeşler’i terör örgütü ilan etmişti.

Bu haber toplam 1734 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri