Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tahir Büyükkörükçü vefat etti

05.03.2011 16:53
Konya'nın manevi mimarlarından Büyük İslam Alimi Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi 86 yaşında vefat etti
Konya'nın manevi mimarlarından Büyük İslam Alimi Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi 86 yaşında vefat etti

 

Konya'nın İslam Alimlerinden Tahir Büyükkörükçü dün gece hakk'ın rahmetine yürüdü. Merhum Büyükkörükçü'nün cenazesi yarın öğle namazına müteakip Kapu Camii'nde kılınacak cenaze namazı sonrası Üçler Mezarlığı'na defnedilecek.

TAHİR BÜYÜKKÖRÜKÇÜ KİMDİR ?

1925 Konya doğumlu…   İlkokulu mahalle okulunda okur. Konya'da Karma Ortaokulu olarak bilinen meşhur okula devam eder. Üçüncü sınıfta okuduğu sıralar, bir gün Kapu Camiine gider. Cami kürsüsünde bir hoca efendi çok etkili bir üslûpla cemaate vaaz etmektedir. Vaazdan öylesine etkilenir ki, içinden 'ben de böyle ilim sahibi ve güzel konuşan bir vaiz olsam' diye geçirir. Daha sonra bu okulu bırakarak bu vaizden dersler almaya başlar.

 

1940 yılında siyasi baskılara ve yasakçı tutumuna rağmen kitaplarını gömleğinin içinde saklayarak hocasından icazet alıncaya kadar tek başına kararlı bir şekilde eğitimini tamamlar. Konya'nın Meşhur hoca efendilerinden Hacı Veyiszâde Mustafa Kurucu Hocadan Hadis ilmini öğrenir. Ebû Said Muhammed Hâdimi hazretlerinin Berika adlı eserini de, Kurucu Hoca'dan okur. Bu arada, o günün hafızlık merkezi olan Bulgur Tekkesinde hafızlık çalışmalarına devam eder. Fırsat buldukça da Hacı Hâki Efendiden Farsça dersleri alır. 
 

Basılmış eserleri

 

Hakiki Vechesiyle Mevlana ve Mesnevi,

 

Mevlana ve Mesnevi Gözüyle Peygamber Efendimiz,

 

Müslüman Peygamberini Tanımalısın,

 

İslam'da Edeb,

 

Mübarek Ramazan ve Oruç.  

Bu haber toplam 3712 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri