Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

57 Bin Kişi Tahliye Yolunda

03.01.2011 09:03
Hukukçulara Göre, Adli Kontrol Uygulamasına Türkiye'de Yeterince Sık Başvurulmuyor.

Türkiye'de yargı sisteminin yavaşlığı, uzun tutukluluk süresinin başlıca sebebi. Ancak hukukçulara göre, adli kontrol uygulamasına Türkiye'de yeterince sık başvurulmuyor.

Davaların uzun sürmesinin sebeplerinden bir diğeri de Yargıtay kaynaklı. Yargıtay'ın 2009 verilerine göre ceza dairelerinde görüşülen yerel mahkemelerin verdiği her iki karardan biri bozuldu.

Yargıtay'ın iş yükü de tutukluluk süresinin uzamasının sebepleri arasında gösteriliyor. Halen Yargıtay'da ilk derece mahkemelerinin mahkumiyet kararı verdiği ancak iş yükü nedeniyle karar verilmeyen 21 bin tutuklunun dosyası bulunuyor.

Tüm bu sorunlarla 2011'e giren Türkiye'de son günlerde konuşulan ise bazı tutukluların tahliye edilecek olması. Zira Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun 102. maddesinin 31 Aralık'ta uygulamaya girmesiyle 57 bin tutuklu ve hükmen tutuklu sanık için tahliye umudu doğdu.

Yerel mahkemelerde davası devam eden ya da Yargıtay'da temyiz süreci henüz sonuçlanmadığı için 5 yıldır içeride yatan ağır cezalık mahkûmlar bir bir tahliye olmaya başladı.

Terör davası sanıkları ise CMK'nın 250. maddesi kapsamına giren örgütlü suçlarda bu süre iki katına yani 10 yıla çıktığı için uygulamadan
Maddenin yürürlüğe girmesi sonrası başlayan tahliyeler önümüzdeki günlerde daha çok tartışılacak gibi görünüyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 1526 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri