Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tahliye olan Hizbullahçılar kayboldu

13.01.2011 09:08
CMK 102 tahliyelerinden faydalanan Hizbullahçılar günlerdir adli kontrole gitmedi. Bugün de imzaya gitmezlerse haklarında işlem başlatılacak
 
 

CMK’nın 102’nci maddesine göre, 10 yılı aşkın süredir tutuklu bulundukları için tahliye edilerek adli kontrol altında tutuksuz yargılanmasına karar verilen 10 Hizbullah üyesine, günlük kontrollerini yaptırmadıkları gerekçesiyle cumhuriyet savcılıklarınca ihtar çekildi. Bugün de imzaya gitmemesi durumunda Yargıtay’a durum bildirilerek, tutuklanmaları veya zorla karakola getirilmeleri sağlanacak.

Serbest bırakıldıktan sonra adli kontroller için bulundukları adresleri Cumhuriyet Savcılıklarına bildiren Hizbullah üyeleri için mıntıka karakollarına yazı yazılarak imza vermeleri istendi.

ADRESLERİNE İHTAR GÖNDERİLDİ

Ancak karakollara imza vermeyenDiyarbakırve Batman’da bulunan 10 Hizbullah üyesi için Cumhuriyet Başsavcılıkları adreslerine ihtar görderdi. İhtarda, “Bugüne kadar adli kontrol için imza vermediğiniz tespit edilmiştir. Yarın da imza vermemeniz durumunda Yargıtay’a yazı yazılarak tutuklanmanız veya polis zoruyla karakola getireceksiniz” denildi. Yetkililer, Hizbullah üyelerinin verdiği adreste olup olmadığının bile bilinmediğini belirterek, yasal sürecin başlatılması için gerekli çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Yetkililer, imza vermeye gitmemesiyle ilgili olarak tutanak tuttuklarını söyleyerek, “Mevzuata göre adli kontrol sistemi kapsamında imza vermeye gelmeyen kişinin tutuklanması gerekiyor. Ancak yasada azami tutukluluk süresini aştığı gerekçesiyle salıverilenlere tedbir kararlarına uymamaları halinde nasıl bir yaptırım uygulanacağı belirtilmiyor” dediler.

Yazılı tebligat daha ellerine ulaşmadı

Hizbullah üyelerinin avukatı Abdulgani Orhan, yazılı tebligatın müvekkillerine ulaşmadığını belirterek, “Karakoldan telefon açıldı. Gelin imza atın diye. Müvekkilerimiz de bunun yasal dayanağının olmadığını ve bize yazılı tebligat gelmeden kesinlikle imzaya gitmeyeceklerini belirttiler” diye konuştu.


STAR GAZETE

 

Bu haber toplam 1814 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri