Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Taksim'e cami yapılacak mı?

20.03.2012 17:17
Yakında çehresi tamamen değişecek olan Taksim Meydanı'na cami yapılacak mı? Tartışmaya son nokta böyle konuldu
Taksim Gezi Parkı'na, Topçu Kışlası'nın yapımı kamuoyunda sürekli tartışma konusu oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin 16 Eylül 2011'de oybirliğiyle kabul ettiği Taksim Meydanı'nı yayalaştırma planı 4 Ocak 2012'de Anıtlar Kurulu tarafından onaylandı.
 
Mimar Halil Onur, 'Anıtlar Kurulu planını onayladı' dediği projenin ayrıntılarını anlattı.
 
PLAN ONAYLANDI
 
Akşam'ın haberine göre, Anıtlar Kurulu'nun onayladığı plan kararıdır, proje değil. Plan kararı alınır sonra projeler yapılır. Kamuoyuna yansıyan plan kararının bir görseliydi.
 
İLK BÜYÜK YAPIT
 
İstanbul çok farklı medeniyetlerin eserlerinin bir arada yaşadığı bir kent. Taksim'de bir döneme damgasını vuran bir dönemin katmanı yok edilmiş. Bu eserin geri kazanılmasının gerekliliğini düşünüyoruz. Kışla, bu bölgeye nüfus çekmek, değer katmak amacıyla yapılan bölgenin ilk büyük yapıtıdır. Yani bölgenin simgesel bir yapısıdır. Biz buranın, Gezi Parkı'yla birlikte yaşatılmasından yanayız.
 
ÇEKİM MERKEZİ
 
Osmanlı arşivlerine göre bu yapıt, 1911'de İstanbul'un ilk müzesi olacaktı. Ancak hayata geçememiş. O yüzden burası Taksim Şehir Müzesi fonksiyonuyla planlandığı için İstanbul'un çekim merkezi olacak. Burada galeriler, kafeler de olacak. Taksim Meydanı'na kapalı olmayacağı, devamı olacağı için de burada etkinlikler de yapılabilecek.
 
KIŞLANIN MİMARİSİ DEĞİŞMEZ
 
Kışlanın farklı mimari üslupların bir arada kullanıldığı eklektik bir tarzı var ve aynen korunacak. Yapı, Abdülaziz döneminin mimari zevki. Kışla binasının fotoğraflarda görüldüğü gibi avlusu da olacak.
 
TOPÇU KIŞLASI DÖNÜYOR
 
Bizim kışla projemizde cami yok, AVM, otel, rezidans yok. Birilerinin, başkalarının kafasında olabilir ama bizim projemizde, düşüncemizde bunlar yok. Bunlar mesnetsiz iddialar. Çünkü, Topçu Kışlası iki kez yapıldı. Birincisi 1803'te, orada cami vardı. Ancak ikincisinde, 1865'te yapılanda caminin kalıntısı yok. Kalıntısı, yeri olmayan bir şeyi yapamazsınız. 1939- 40'ta kışla yıkılıyor, şimdi yeniden aslına uygun inşa edilecek. Bizim 'kentsel tasarım projesinde', Sıraselviler, Mete ve Gümüşsuyu Caddesi'nde dalışlar yani tünel, isnat duvarı olmayacak. Bu dalışlar Tarlabaşı ve Cumhuriyet Caddesi'nde düşünülüyor.
Bu haber toplam 2768 defa okunmuştur
.CHP yeni AKM yaptırmıyor.KADER O ARSAYIO CAMİYE SAKLIYOR.HEM DE CHP ELİ
hursit dilaver
elbette yapılacak, bizim devrimbaz,kemalist,CHPli tayfa AKM yi yenilettirmiyor. yeni bir Atatürk kültür merkezi istemiyor. DEMEK O YERİN BİR SAHİBİ VAR Kİ, YENİLENMİYOR. HEM DE BU BU CHPLİLER SAYESİNDE OLUYOR.nasıl tayyip beyi şiir bahanesi ile siyaseten silecektiniz de hesap döndü. siz AKM yi yenileştirmeyin bakalım. YERİNE İNŞALLAH CAMİ YAPILACAK TA ONDAN SAYENİZDE YENİLENMİYOR.kader bu.. ne yapsanız, elinize yüzünüze bulaştırıyorsunuz.bari hayallerinizi devre mülk alıp ta kuzey korede gerçekleştirseniz. i,,,
21 Mart 2012 Çarşamba 15:10
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri