Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Taliban ile ABD aynı masada

30.06.2012 12:02
Japonya’nın Kyoto şehrinde düzenlenen barış inşasıyla ilgili toplantıda Taliban, Afgan hükümeti ve ABD yetkilileri bir araya geldi.

Japonya'nın Kyoto şehrinde Çarşamba günü Doshisha Üniversitesi'nin organize ettiği toplumsal uzlaşı ve barış inşasıyla ilgili toplantıda Taliban, Afgan ve Amerikan hükümet yetkilileri aynı masada buluştu.

Gizli barış görüşmelerine rağmen bugüne kadar resmen bir araya gelmemiş olan Taliban ve düşmanları arasındaki toplantının gayet 'barışçıl' geçtiği kaydedildi.

2001 yılında devrilen Taliban rejiminin planlama bakanı Qari Din Muhammed Hanafi (beyaz sakallı) ve Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin danışmanı Muhammed Maum Stanekzai (sağdan ikinci) aynı masada otursalar da, ikilinin birbirleriyle doğrudan konuşmadığı kaydedildi.

Karzai rejimini "kukla" olarak niteleyen Taliban ve Amerikan yönetimi arasındaki barış görüşmeleri bu bahar, Guantanamo'daki bir Taliban üyesi ile Taliban'ın elindeki bir Amerikalı askerin değişiminde yaşanan tıkanıklıktan sonra kesilmişti.

Bu haber toplam 1916 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri