Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Talimat trafiğini PKK'lılar anlattı

25.11.2011 08:53
42 avukatın KCK'dan gözaltına alınma gerekçesi ortaya çıktı.
Emniyet son 5 yılda gözaltına alınan PKK'lıların verdiği ifadeleri dosyaya ekledi. Bir PKK'lı 'Avukatların getirdiği Öcalan'la görüşme notları bize üç dilde dağıtılıyordu' dedi
 
KCK'nın son dalgasında avukatların gözaltına alınmasının en önemli dayanağının daha önce yakalanan örgüt üyelerinin ifadeleri olduğu ortaya çıktı.
 
Gözaltına alınan 42'si avukat 46 kişinin Emniyet'teki sorguları sürerken İstanbul Terörle Mücadele Şube ekiplerinin 1.5 yıllık takibinin ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı.
 
Dağlıca baskınına katılan PKK'lı F. A. 19 Aralık 2010'da Emniyet'te verdiği ifadede şunları anlattı: 'Örgütte bulunduğum süre içerisinde Abdullah Öcalan'ın avukatlarla görüşme notlarını örgüt içerisindeki basın görevlileri düzenli bizlere iletiyordu. Notlar çarşambaları yapılan avukat görüşünden 3 - 4 gün sonra Kürtçe, Türkçe ve Arapça olarak bizlere geliyordu. Konular PKK örgütü ve BDP için bir talimattır. Bu talimata uymak zorundadırlar' dedi. Soruşturmanın dayanaklarından biri de S. S adlı örgüt üyesinin bundan 4 yıl önce verdiği ifade oldu. S. S. 2003 yılında yapılan 9. kongresine Avukat İrfan Dündar'ın da katıldığını öne sürerek 'Bize Öcalan'ın selamını getirdi. Kongreden önderliğin yaşamı için savaş kararı çıkması gerektiğini söyledi.
 
M. G. adlı PKK'lının ise beş yıl önceki ifadesinde 'Öcalan'ın haftalık görüşme notları bize ders olarak okutuluyordu. Avukatlar aracılığıyla gelen notlar toplanıp alandaki kuvvetlere dağıtılırdı. Mahmut ve İrfan isimli avukatlar kırsal alana gelerek süreçle ilgili kendilerine Öcalan'ın talimatlarını iletirlerdi' şeklinde konuştuğu öğrenildi.
 
KAMPA GELİRLERDİ
 
3 Kasım 2011'de ifadesi alınan M. Ö. Ş. ise 'Görüşme notları Türkiye sınırında genellikle telsiz üzerinden Roj telsiz kodlu Sofi Nurettin bu bilgileri okur. Herkes bu konuşmaları ses kayıt cihazına kaydederek sonra yazılı hale getirip tartışırdı' dedi.
 
B. D. adlı PKK'lının ise 'İrfan Dündar örgütün Kuzey Irak'ta bulunan kamplarına gelirdi. Toplantı yaparak Öcalan'ın talimatlarını anlattırdı' dediği öne sürüldü.
 
12 savcıdan 42 avukata sorgu
 
Terör örgütü PKK'nın çatı yapılanması KCK'ya yönelik operasyonda gözaltına alınan 42'si avukat 46 şüpheli bugün adliyeye getirilecek. Soruşturmayı yürüten Savcı Adnan Çimen ve İsmail Tandoğan'ın yanında yaklaşık 10 savcı daha şüphelilerin ifadelerini alacak. Gözaltına alınan avukatların ofisinde, Kürt esnaflardan toplanan ve üzerinde 'devrim vergisi' adı verilen makbuzların bulunduğu öne sürüldü.
 
Mektupları Kandil'e götüren; devlet
 
SON KCK operasyonu kapsamında ortaya atılan iddialara twitter'dan yanıt veren BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Öcalan ile Kandil arasında haberleşmeyi avukatların değil, bizzat devlet heyetinin gerçekleştirdiğini öne sürdü. Demirtaş, dün twitter hesabına şunları yazdı: 'İmralı'dan yazılan mektupları avukatlar değil, Başbakan'ın bilgisi ve onayıyla devlet heyeti Kandil'e götürdü. İmralı'dan gelenler talimatsa eğer, postacısı, aracısı AKP'dir. Barış süreçlerinde bu tür ilişkiler normal karşılanırken, işler kötüye gidince avukatlara ve BDP'ye fatura çıkarmak son derece çirkindir. Bu türden çirkin saldırılar, yeniden barış arayışlarını da zora sokuyor ve güvensizlik yaratıyor. Ancak, bu süreçte Başbakan'ın çok sık kullandığı bir söz var ki doğrudur. Zulümle abad olunmaz.'
 
Devrim TOSUNOĞLU / AKŞAM
 
Bu haber toplam 1546 defa okunmuştur
Yılanın Başı ezilmedikçe zarar verir insana
Seydi Ahmet
Devlet bu adamı resmen besliyor.özel korunuyor israil kökenli şirket koruyor her türlü konforu var herkesle konuşuyor emir veriyor avukatlarına katliam yaptırıyor.Amerikada olsaydı çoktan zehirli iğne ile idam ederlerdi. hiçmi denetim yok hiçmi takip yok adamların dudağını okutuyor avrupalı , vicdanlar sızlıyor analar ağlıyor gözyaşları sel oluyor yeter zartık imralı artık hangeçidi olmamalı Muhsin yazıcıoğlu bile hiçbir cana kıymamışken suçu olmadığı halde güneş görmeyen buz gibi hücrede senelerce zincirlenmiş halde ceza çekiyor 30 bin canı katletme emri versin lüks odada ceza çekiyor ömür boyu devlet onu beslesin konforlu oda tahsis etzsin bu mu adalet bir atasözü var besle kargayı oyar gözünü olay bu işte
25 Kasım 2011 Cuma 09:43
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri