Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tam 125 Yaşında!

02.01.2015 01:00
Lübnan'ın Akkar ilinde yaşayan 125 yaşındaki Meymune Abdullah, uzun yaşamının sırlarını anlattı.

Lübnan'ın Akkar ilinde yaşayan 125 yaşındaki Meymune Abdullah, yediklerine özen gösterdiğini ve konserve türü ürünlerin eve girmesine izin vermediğini söyledi.

Beslenmesine dikkat ettiğini ifade eden Abdullah, "Hiç tavuk eti yemiyorum. Kırmızı et, taze yeşillik ve mevsim meyvelerini tüketiyorum. Konserve ürünlerin eve girmesini yasakladım. Bir de tuzlu su balığı yerine tatlı su balığı tercih ediyorum" dedi.

Lübnanlı Meymune Abdullah, 1975-1990 yılları arasında yaşanan ve binlerce kişinin hayatını kaybettiği Lübnan İç Savaşı'na tanık olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

"Akkar'ın Funeydık beldesinde, mütevazi ve disiplinli bir ailede dünyaya geldim. Babamdan çiftçiliği öğrendim, uzun süre de ziraat alanında çalıştım. Ülkenin zor günlerden geçtiği dönemde Ömer Mübekkir'le hayatımı birleştirdim. Suriye sınırı yakınlarındaki Ed-Debebiye beldesinde yaşamaya başladık. Bir gün kahır, bir gün mesut, seneler gelip geçti."

Ölen eşinin yüzüğü hala parmağında

Biri erkek, dördü kız 5 çocuğu olduğunu söyleyen Abdullah, "Eşimle çok mutlu bir hayat yaşadım. Eşimin vefat etmesinin üzerinden 39 sene geçti ama onun yüzüğünü hala parmağımdan çıkarmadım" ifadesini kullandı.

Meymune Nine, esprili bir dille "Şimdi evlilik teklifi alsam, bir an bile tereddüt etmeden kabul ederim" diyerek, şöyle konuştu:

"Oğlum, gelinim ve torunlarımla burada mutluyum, bana çok iyi bakıyorlar. İlerleyen yaşıma rağmen hiçbir rahatsızlığım yok."

Meymune ninenin oğlu Hasan Abdullah ise annesinin burada kalmak istediğini ve kızlarının yanına gitmek istemediğini dile getirdi.

Bu haber toplam 1864 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri