Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tam 80 kişiyi kurtardı!

17.05.2014 12:27
Soma'daki facianın ardından Bakan Yıldız'ın mahsur kalanları kurtarılması için koordinatör olarak atadığı Gökalp Büyükyıldız, ocaktan 80 kişiyi çıkardı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'da yaşanan facianın ardından kurmaylarıyla yaptığı kriz toplantısının ardından Gökalp Büyükyıldız'ı kazanın yaşandığı kömür ocağına koordinatör olarak atadı

. Türkiye Kömür İşletmeleri ve Maden Teknik Arama Kurumu yetkililerinin de önerdiği tek isim olan Büyükyıldız, facianın yaşandığı madenin yakınında bulunan İmbat Madencilik'te Genel Koordinatör görevini üstleniyor.

Doğru sirkülasyon sağladı

Gökalp Büyükyıldız, olayın ilk saatlerinden itibaren Bakan Yıldız'ın ricasıyla kendi madenindeki tüm mühendis ve işçileriyle facianın yaşandığı ocağa gelerek çalışmalara başladı.

Madendeki yangının etkisiyle içerideki havalandırmayı tersine döndürerek doğru hava sirkülasyonunu sağladı ve 80 işçiyi canlı olarak kurtardı. Yeraltından sadece Bakan Taner Yıldız'ı bilgilendirmek için çıkan Büyükyıldız, geçen gün de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün basın toplantısı yaptığı anda madenden çıkarak toplantının olduğu yere gelerek bilgi verdi.

Tüm Soma'nın konuştuğu Büyükyıldız, felaketin yaşandığı ocakta işçi ve mühendisleriyle çalıştığı için İmbat Madencilik Kömür Ocağı'ndaki faaliyetlerin durdurulduğu öğrenildi.

Bu haber toplam 1216 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri