Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tan'dan Osmanlı düşmanlığı

18.12.2012 11:16
BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında Erdoğan'ın, 'Muhteşem Yüzyıl' dizisine yönelik eleştirilerine tepki gösterdi.
BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, "Kardeşim senin ecdadın bu haremi neden kurdu? Bu harem çocuk esirgeme kurumu muydu? Bu harem yatılı kız Kur'an kursu muydu? Bu haremde neden Müslüman yoktu? Senin ecdadın neden nikahlı evliliğe karşı çıktı?" diye konuştu.

Topyekûn bir tarihi karalamak niyetinde olmadığını söyleyen Tan, sözlerine şöyle devam etti:

"Vicdan sahibi, iman sahibi, izan sahibi insanlara düşen, doğruya doğru demektir, yanlışa yanlış demektir. Güzelliklere sahip çıkmaktır, çirkinlikleri de deşifre edip bir bilinç meydana getirmektir. Dedemdi, babamdı diye cinayetlere, katliamlara, zulümlere, fetva uydurmaya kalkarsanız, Yezid'in durumuna düşerseniz. Yezid'lerin yeri de cehennemdir." dedi.

BDP'li Altan Tan, Çamılca'ya cami projesini de eleştirdi. "En fazla kardeşini öldürenler en büyük camileri yapmışlar. Sen bu cami işine neden taktın. Çamlıca'ya hangi gerekçe ile hangi cemaate, hangi ihtiyaca karşılık olsun diye cami yapıyorsun." ifadesini kullandı.

BDP'li Tan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kürt siyasetçileri Zerdüştlükle suçladığını savunarak, "İki gün önce Meclis'te bütçe görüşmelerinde kendiniz dillendirdiniz. TİKA'nın Moğolistan'da şaman döneminden kalma Orhun Abideleri'ne para harcadığını söylediniz. Siz, Şaman mısınız? Etnik milliyetçi değilseniz neden bunun peşinde koşuyorsunuz." diye sordu

AA 
Bu haber toplam 2324 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri