Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tandoğan mitinginde tam bir fiyasko

28.03.2012 09:39
“Grup toplantısını Tandoğan Meydanı'nda yapacağız” propagandasıyla günlerdir Tandoğan mitingi için hazırlık yapan CHP tam bir fiyasko yaşadı.

Günlerdir “Grup toplantısını Tandoğan Meydanı'nda yapacağız” diye propaganda yapan CHP tam bir fiyasko yaşadı. “Grup Toplantısı” adı altında “Bahar mitingi” yapan CHP, meydanda umduğu kalabalığı bulamadı. Saat 13:30'da meydana kurulan platforma çıkan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, karşısında ancak 5 bin kadar bir kalabalık görünce, “Bugün Salı iş günü. Ancak yine de on binlerce insan burada” dedi.

TRAFO ÜZERİNDE ÖLÜMLE DANS

Saatler öncesinden miting alanına gelen CHP'liler, kış boyunca aldıkları kilolarından kurtulmak istercesine hareketli parti marşlarına coşkuyla eşlik etiler. Ancak partililer bu hareketleri yaparken adeta ölümle dans ettiler. Meydanda, yeşil alanlardaki yüksek voltajlı trafoların üzerine çıkmaktan çekinmeyen CHP'liler trafoların üzerindeki “ölüm tehlikesi” uyarısına aldırış etmediler. Kılıçdaroğlu'nun “Tandoğan Grup Toplantısı'na” Rahşan Ecevit de katılarak destek verdi.

BUNLAR DA “CEPÇİ” HALK PARTİLİLER

Bu arada miting meydanında istenmeyen olaylar da yaşandı. Partililerin arasına karışan hırsızlar, “cepçilik” yaparken polis tarafından tespit edildi. Polis, kalabalık tarafından linç edilmek istenen cepçileri meydandan uzaklaştırdı. Öte yandan meydanda kurulan platformun önünde, CHP'li milletvekilleri ile kalabalık arasında geniş bir alan bırakılması ve kalabalığın barikat nedeniyle milletvekillerine ulaşamaması da miting alanında eleştiri konusu oldu.

TEKİN: “OTOBÜSLERİMİZ ENGELLENDİ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ise, mitingin başlamasına saatler kala Ankara girişinde polislerin otobüsleri durdurduğunu ve uygulama yaptığını iddia etti. “Engelleme” yapıldığını öne süren Tekin, “Polisler tam da miting günü trafik polisleri olduğunu hatırladılar ve Ankara girişinde uygulama yapmaya başladılar. Yüzlerce otobüs bekliyor. Ben de bunu şiddetle protesto ediyorum ve şimdi İçişleri Bakanı'nı arayıp şikayet edeceğim” dedi.

KILIÇDAROĞLU: “4+4+4 GERİCİLİK, 1+8+4 İLERİCİLİK”

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ise 1,5 saatlik konuşmasının büyük bölümünü Hükümetin kademeli eğitim tasarısına ayırdı. Hükümetin 4+4+4 sistemini kimseye sormadan yasalaştırmak istediğini savunan Kılıçdaroğlu, “Çocuklarımız üzerinde oturup konuşacağız. Görevimiz budur. Biz siyasetçi olarak eğitimin yönünü değil, eğitimin yönünü belirleyecek olan eğitimciler, üniversitelerdir. Oturup konuşacaklar, doğruyu bulacaklar, yasa tasarısını parlamentoya getirecekler” dedi. Kılıçdaroğlu 12 yıllık zorunlu eğitimin, 1+8+4 şeklinde kademelendirilmesi durumunda Türkiye'nin çağdaş bir eğitim sistemine kavuşmuş olacağını savundu.

TBMM önünde 4+4+4'e protesto

ANKARA- TBMM önünde toplanan sol görüşlü ve CHP yanlısı bazı örgütler, Meclis Genel Kurulu'nda dün görüşülmeye başlanan zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasını öngören yasa teklifini protesto ettiler. TBMM Bulvar kapısı önünde toplanan Haklı Kadın Platformu üyelerine, CHP Genel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler, CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil ve CHP milletvekilleri Gülsün Bilgehan ile Dilek Akagün Yılmaz da destek verdi. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, gruptakiler adına yaptığı açıklamada, teklifin ilgili tüm taraflarca bilimsel veriler değerlendirilerek, TBMM'de karara bağlanması gerektiğini söyledi.

Okul öncesi eğitimin de zorunlu eğitim kapsamına alınmasını isteyen Güllü, ‘'İlköğretime başlama yaşı 6 olmalı. Sekiz yıllık temel eğitim kesintisiz olarak sürmeli. 9-10 yaşındaki çocuklara açık öğretim kapısının açılması kız çocuklarının öğretimi açısından sakınca taşıyor.'' diye konuştu.
Daha sonra Meclis'in Dikmen kapısı önüne geçen gruptakiler, burada açıklama yapan Eğitim-İş Sendikası üyelerine destek verdi. Teklifin geri çekilmesi talebiyle topladıkları imzaları TBMM Başkanlığı'na sunan eylemciler, daha sonra CHP'nin Tandoğan Meydanı'ndaki mitingine katıldı.

Yeni Akit 

Bu haber toplam 5844 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri