Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Taner Yıldız: 301 işçimiz hayatını kaybetti

17.05.2014 17:41
Enerji Bakanı Taner Yıldız yaptığı son açıklamada Türkiye’nin en büyük maden kazasında 301 maden işçisinin hayatını kaybettiğini söyledi. Son gelen bilgilere göre içerideki son iki işçinin cenazesi de dışarı çıkarıldı.

SON HABER 15:10 Madendeki son 2 işçinin de cenazesinin çıkarıldığı bildirildi

Soma'da salı gününden buyana devam eden arama kurtarma çalışmalarında bugün  saat 15.10 itibarıyla içerideki son iki işçinin de cenazesi dışarı çıkarıldı. Ambulansa konulan işçilerin cenazesi DNA testi ve otopsi için Akhisar Devlet Hastanesi'ne gönderildi.

Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden son 2 işçinin cesedi, yaklaşık 96 saat sonra çıkarıldı. Böylece maden ocağından çıkarılan ceset sayısı 301'e ulaştı.

Bu arada çalışmalara katılan işçiler ile arama kurtarma ekipleri alanı terk etti.

SON DAKİKA12:50 Enerji Bakanı Taner Yıldız, Soma'daki faciada şu ana kadar 301 işçimizin hayatını kaybettiğini açıkladı.

 “Yeri tespit edilen iki işçimizi de çıkartacağız. Arama çalışmalarını nihayetlendireceğiz” diyen Taner Yıldız, “ İhmali olduğuna inanılan her kimse o cezasını çekecek” ifadesini de kullandı.

 

 

 

SON DAKİKA 09:50

Enerji Bakanı Taner Yıldız yaptığı açıklama Türkiye’nin en büyük maden kazasında 299 maden işçisinin hayatını kaybettiğini söyledi.

İşte Bakan Yıldız'ın açıklaması

Yıldız: Maden ocağında hayatını kaybeden işçilerimizin sayısı 299’a yükseldi. Madende en fazla 3 işçimiz var. Amacımız işçi kardeşlerimizin tamamının cenazelerini bugün itibariyle ailelerine teslim etmek.

 

 

 

BAKANDAN GECE YARISI AÇIKLAMASI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ''14 işçimizin tespitinden sonra 6 işçimizi dışarı çıkardılar. 14 tespitimiz yaklaşık 2-3 saatlik bir sürede sevki tamamlanmış olacaktır. En az 2 veya 3 işçimize de ulaşmayı bekliyoruz. Onların tespitleri henüz yapılmış değil. 298 işçimize ulaşmış olduk. Ancak yaptığımız hesaplamalarla en az 2 belki 3 işçiye daha ulaşmayı hedefliyoruz'' dedi.

Maden ocağında basın toplantısı düzenleyen Bakan Yıldız, şu bilgileri verdi:

 

 

 

"284 işçimiz hayatını kaybetmişti ve onlar, birinin haricinde ailelerine teslim edilmişti. Arkadaşlarımızın maden ocağında yaptıkları son tespitlerle beraber 14 işçimizi daha tespit ettiler. İki ayrı blok demiştik, ikisine de girdiler. 6 işçimizi dışarı çıkarttılar. Bugün farklı bir uygulama ile beraber Akhisar Devlet Hastanesi morguna da hem otopsi hem de muhafaza amaçlı oraya gönderildiler. 14 işçimizin sevki iki ya da üç saat içerisinde tamamlanmış olacaktır. Son kontroller yapılacak ve en az 2 veya 3 işçimize daha ulaşmayı bekliyoruz. Onların tespitleri henüz yapılmış değil. Ne kadar zaman alır tahminde bulunmayalım ama sabaha kadar çalışmaların önemli bir bölümünü bitirmiş olmamız gerekiyor."

"BİRİNCİ BLOK TAMAMEN BİTTİ, İKİNCİ BLOKTA ARAMALAR DEVAM EDİYOR"
Bakan Yıldız, 298 işçiye şuan ulaşıldığını ancak içeride en az 2 ya da 3 işçiye daha ulaşılabileceğini, işçi yakınlarının başvurusunun bunu gösterdiğini ifade etti. Şu an 284 artı 6 işçinin madenden çıkartıldığını belirten Yıldız, "Diğerleri de çıkartılacak. İşçilerde yanıklar oluşmuş olabilir. Şuanda ben de bilmiyorum. Otopsiden sonra belirli olacak. Bu işçiler bin 700 metreyi buldu. Birinci blok tamamen bitti, ikinci blokta da aramalar devam ediyor. Maden ocağının tamamın en son tekrar aranacak ve aile başvuruları ile karşılaştırılacak." şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 1266 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri