Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Taner Yıldız: 301 işçimiz hayatını kaybetti

18.05.2014 03:43
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, arama kurtarma çalışmaları sonucunda basın açıklaması yaptı.

Soma'da son 2 maden şehidinin cansız bedenlerinin facia galerilerinden çıkarılmasının ardından arama kurtarma çalışmaları sona erdi. Bakan Taner Yıldız saha incelemesi yaptı ve gazetecilerin karşısına çıktı.

Yıldız, Soma'daki maden faciasında bugün itibarıyla 301 maden şehidinin olduğunu söyledi. Suriyelilerin çalıştırıldığı ve işçilerin üzerlerine beton döküldüğü iddialarına sert yanıt verdi.

İçerideki çalışmaların sona ermediğini soruşturma için güvenli alanın oluşturulduğunu anlatan Yıldız, "Kurtarma faaliyetleri bittikten sonra bizler buradan çekilip gitmiyoruz. Psikososyal destek ile birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na varıncaya kadar buradaki kardeşlerimizin yanında yer alacağız" dedi.

 

Bakanın bilgilendirmesinin ardından soru-cevap kısmına geçildi. 

SOSYAL MEDYA YALANLARI SORULDU

İşçilerin üzerine beton mu döküldü?

Yaptıklarımızı anlatmakta güçlük çektiğimiz bu ortamda lütfen yapdığımız konularda bizi savunmaya mecbur bırakmayın. Neyin üzerinden politika yapmak istiyorsanız burada yapmayın can pazarı var, millet olarak onları affetmeyeceğiz, 110 bedenin üstüne beton dökülmesini hangi vicdan kabul edebilir. Bu maden ocağını kötü emellerine alet etmesinle, bizim kazandığımız paradan daha helal paraya kazanan arkadaşları kurtarmakla meşgulüz.

Suriyeli çocuk işçilerin çalıştırıldığı iddiaları?

Acının içinde bu kadar ağır iftiraların yaşanması yapanları küçültür. Bir can pazarı yaşandığı politikanızı burada yapmayın.

Dört gündür sosyal medyada Suriyeli çocukların burada çalıştığını buna rağmen 100-150 civarında bunların üzerinin kapatıldığı söyleniyor. Bu nasıl insanlık dışı bir hadisedir. Böyle bir şey olabilir mi? Biz burada yaptıklarımızı anlatıyoruz. Bu hadise kamunun veya özel sektörün yaptıklarını lehine veya aleyhine yaptıklarını paylaşma yeridir burası. Biz dürüst davrandık her şeyi paylaştık. Bunu da yapmaya devam edeceğiz.

Madende işçisi sayısının daha fazla olduğu iddiaları var?

Gündemi biraz takip etmenizi tavsiye ederim. Bütün bunlar AFAD’ın sayfasında açıklanıyor. Biz o isimleri bundan 3 gün açıklayamayız. AFAD’ın sitesinde bütün isimler var. Bunu söyleyenler bize ispat etsinler.

YASAL DÜZENLEME

Yasal düzenleme çalışması olacak mı?

TBMM’de araştırma önergesi verildi. İktidarıyla muhalefetiyle. Biz bunu destekliyoruz. Bakanlık olarak bütün hazırlıkların şeffaf şekilde paylaşılacağını söylemek istiyorum. İlk değerlendirmesini Bakanlar Kurulu’nda Salı gün yapmış olacağız. Biz burada yaşadıklarımızı kamuoyuyla paylaştık. Her vatandaşımızı yüreği buradaydı.

Sigorta bilgileri paylaşılır mı?

Her bilgi paylaşılır. Bir şeyin saklanması mümkün olabilir mi? Hukuk devletinde yaşıyoruz. Bu iddiaları ortaya atanlar kendilerine bir baksınlar. İçeride kurtarılmayı bekleyen işçimiz yoktur. Oraların düzenlenmesi, bu yaşayan bir mekanızma. Lastik gibi değil çektiğinizde geri gelen bir sistem bu. Üretim olduğunda bu sistem kendini besliyor olmadığında geriye gidiyoruz. Bu şartlar aydınlatılana katar üretimin durdurulacağını tahmin ediyorum.

Ailelere yardım yapılacak mı?

Vatandaşlarımızı ihtiyaçları karşılanıyor. Önümüzdeki günlerde genel yardımlarla alakalı, sadece kamu kuruluşlarıyla ilgili değil her türlü faaliyetler paylaşılacaktır.

Kredi ertelemesi borç ertelemesi ile ilgili düzenleme olacak mı?

Mesela elektrik borcu için şirket biz bunları sildik deniyor. Banka kredi borcunu sildik diyor. Bunlar gibi örneklerin dışında buradaki vatandaşlarımızın mağdur olmayacağını herkes bilsin.

 

 
BENZER HABERLER
Bu haber toplam 1162 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri