Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Taner Yıldız'dan rahatlatan doğalgaz açıklaması

25.11.2015 05:59
Yeni Enerji Bakanı Berat Albayrak'a sorulan Rus doğalgazı sorusu Enerji eski Bakanı Taner Yıldız'a da soruldu. Taner Yıldız doğalgaz akışında sorun olmayacağını söyledi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı, AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Kayseri'de yaptığı açıklamada, "Rusya'yla ilgili gerginlik istemeyiz, ama ülkemizin güvenliğiyle ilgili asla tereddütümüz olmaz" dedi.

 

Taner Yıldız, AK Parti Kocasinan İlçe Başkanlığı'nın Danışma Kurulu toplantısına katıldı. Yıldız, burada gazetecilere yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin düşürdüğü Rus uçağıyla ilgili uluslararası hukuk ve angajman kurallarını uyguladığına dikkat çekerek, bu gelişmelerin Türkiye- Rusya ilişkilerinde ciddi sorunlar oluşturmayacağına dikkat çekti. Yıldız şöyle dedi:

 

"Bildiğiniz gibi Rus uçağı defalarca ikaz edildi. Sınırı ihlal etmemesi konusunda tembihlendi ve bunun sonucunda da uluslar arası kurallara uygun olarak düşürüldü. Rusya'yla ilgili gerginlik istemeyiz, ama ülkemizin güvenliğiyle ilgili asla tereddütümüz olmaz. Çevre ülkelerdeki normalleşme sürecinde bu tip olaylar yaşanmıştır."

Yıldız, düşürülen Rus uçağıyla ilgili Türkiye- Rusya arasındaki doğalgaz akışı ve Akkuyu nükleer santraliyle ilgili olumsuzluklar olup olmayacağı yolundaki soruya da "Sanmıyorum" dedikten sonra, sözlerini şöyle tamamladı; "Rusya Enerji Bakan Yardımcısı açıkladı, bu konularla ilgili herhangi bir sıkıntı olmayacağını. Bu konuda da yeni Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat beyle yolda Kayseri'ye gelirken görüşmemiz oldu. Kendisinin de bir açıklaması olacaktır. Kendisine yarın Ankara'da 7 yıldır sürdürdüğüm bakanlıkla ilgili bazı bilgiler vereceğim. Yeni hükümette Kayseri'nin bir bakanının olması ve temsil edilmesi önemlidir. Mustafa Elitaş bakanı kutlarım. Bu bir bayrak değişimidir. Alnımın akıyla, şerefimle 7 yıllık görevimi seçim öncesinde devretmiştim. Türkiye'nin gelişen ve büyüyen yapısına katkı koyacak bu hükumete başarılar diliyorum. Çabalarımız, Kayserimize, ülkemize hayırlar getirsin."
Bu haber toplam 2492 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri