Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Taner Yıldız: Yeni bir yangın daha çıktı

17.05.2014 12:30
Taner Yıldız'dan yeni açıklamalar geldi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'daki madende yenibir yangının daha çıktığını söyledi. 

Bakan Yıldız, basın mensuplarına yaptığı son açıklamada, "arama çalışmaları sonucunda 299 işçimizin cesedine ulaşmış olduk. 286 işçimiz ailesine teslim edildi. 13 kişi daha teslim için işlemleri yapılıyor. DNA testleri için bekleyenler de var belki bu sebepten dolayı 4-5 işçimizi çıkarmada gecikebiliriz. Şu an en fazla yer altında 3 işçimiz olduğunu biliyoruz. Farklı bir gelişme oldu. İlk yangından bağımsız olarak önceki yangından bağımsız metan gazı sebebiyle yeni bir yangın daha çıktı. Bu zamanı çok iyi değerlendirmemiz lazım. Ocak hem denetlenmeye hem kontrole muhtaç. Önemli kararlar vermek durumundayız. İşçi kardeşlerimizi hızlıca çıkarmamız lazım. Aynı zamanda sıhhatli bir şekilde denetimle ilgili şartları oluşturmamız lazım" dedi.

"Lokal bir yangın ama önemli"

Yangının yaklaşık 250-300 metre daha ilerde olduğunu belirten Yıldız konuyla ilgili açıklamasında şunları kaydetti:

"Lokal bir yangın ama önemli, dikkate almamız gereken, hızlıca işlem almamız gereken bir yangın. Maden ocaklarının hepsinde genelde vardır, kendi haline bırakamazsınız, üretim üzerine kurgulu bir ocak. Üretim durduğu anda onunla alakalı bir kısım komplikasyonlar çıkabiliyor. Bunların tedbirleri üzerinde davranıyoruz. Fakat bu arada yangın yeni başlayan bir şey. Yarım saat, 45 dakika civarında oldu. Onu da kontrol altına almamız lazım. O maden ocağının hem denetlenmeye hem de kontrol edilmeye ihtiyacı var. Hem teknik hem de idari çalışmaları bir arada yürütülebilecek bir kararı vermemiz lazım. Dün, özellikle gece son derece verimli bir çalışma yapıldı. Allah razı olsun, bütün kurtarma ekibi sabaha kadar aralıksız çalıştı, 15 işçimizi dışarı çıkartmış olduk"

"Yaşam odaları"

Gazetecilerin "yaşam odaları konusunda düzenlemeye gidilecek mi?" şeklindeki sorusu üzerine de kazanın sıra dışı ve herkesi çok derinden yaraladığını vurgulayan Yıldız, "Bu kazanın yalnızca bir kurumumuzla değil, bütün bu yapıyla alakalı tekrar değerlendirmemiz gereken bir yanı olacak. Ne varsa alternatif, değerlendirmesi gereken bundan sonra onlar yapılacak Ondan yana müsterih olun" diye konuştu.

Bakan Yıldız, soruşturmayla ilgili bir soru üzerine de şu yanıtı verdi:

"Şu anda bana ulaşan bir konu yok. Mutlaka onlar bir değerlendirme yaptılar, fakat o değerlendirmeler sonucunda tamamladılar mı, yoksa devam ettirecekler mi kendileriyle konuşmamız gerekiyor. Konuştuktan sonra kamuoyuyla paylaşırız. Bilirkişiyle beraber, savcıyla, iş müfettişiyle beraber girilen ocakta çalışmanın sonuna varıp varmadıklarını da görüşeceğiz. Hata Çalışma Bakanımızın bu konuda bilgisi varsa o da paylaşabilir kamuoyuyla."

Yıldız, son olarak çıkan lokal yangını kontrol altına almadan, en fazla üç işçimizle alakalı işlem yapamayacaklarını, onu kontrol altına almaları gerektiğini söyledi. 

Basın mensuplarının soruları üzerine Bakan Yıldız, "yeni yangın yaklaşık 45 dakika önce meydana geldi. Yangını kontrol altına almadan yeni bir işlem yapamayız. Tekrar ediyorum ilk yangınla bunun hiçbir alakası yok. Arkadaşlar bu sorumluluk bana düştüğü kadar siz değerli basın mensuplarının üzerine de düşüyor. Doğruları aktaralım bunu rica ediyorum" dedi

Bu haber toplam 2232 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri