Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Taraf Yazarı'ndan YENİ İDDİA?

24.09.2011 12:12
Taraf Yazarı Emre Uslu, TAK'ın üstlendiği Ankara'daki hain terör saldırısı sonrası PKK'nın yeni stratejisini açıkladı.

Habertürk TV'de Didem Yılmaz'ın sunumuyla ekrana gelen Türkiye'nin Nabzı programına bağlanan Taraf yazarı Emre Uslu terör örgütü PKK ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Didem Yılmaz'ın, TAK'ın sivilleri hedef alacağını duyurduğunu hatırlatması üzerine Emre Uslu PKK'nın izlediği stratejiyi şöyle analiz etti;

PKK'NIN YENİ STRATEJİSİ

Ben kendi elimdeki analizleri şöyle paylaşabilirim. PKK'nın amacı, önümüzdeki süreçte önüne koyduğu stratejiyi gerçekleştirmek. Bunu gerçekleştirmenin bir yolu olarak iç savaş çıkarmayı hedefliyor PKK. Bunu başarır mı bilmiyorum ama sosyal zemin giderek bu noktaya yaklaşıyor.

PKK özellikle batı sokaklarını hareket e geçirmek istiyor. Bu sebeple batıda sivilleri hedef alan eylemler yapıyor.

Her ne kadar PKK biz bu saldırıyı yapmadık dese de, saldırıyı yapan TAK da neticede PKK ile aynı rengi yansıtmaktadır. Bunların stratejilerinin temelinde o bölgede bir yönetim alanı oluşturarak kendi derebeyliğini oluşturmak istiyor.

PKK KÜRTLERİN HAKLARI İÇİN SAVAŞMIYOR
Ama PKK'nın hesap edemediği şey ise şu;

İlk ortaya çıktığında Kürtlerin bir kimlik sorunu vardı. Ve bu noktada, yani Kürtlerin kimliklerinin yaratılması sonucunda PKK'nın silahlı mücadelesi bir etken oldu. Ancak artık ulus devlet modelleri bir kaçırılmış trendir. Yeni global dünyada artık insanlar adalet istiyor, adalet için savaşıyorlar. Bir bölgede siyasal bir güç olabilmek için değil. Oysa PKK artık Kürtlerin hakları için değil, o bölgede bir güç elde edebilmek için savaşıyor.

PKK KAYBEDECEK
Bu nedenle PKK'nın önünün çok parlak olduğunu düşünmüyorum. O devletle adalet için savaşanlar, yani hem örgütün hem devletin zulmüne dur diyenler kazanacaktır. PKK aslında bu zemini gördüğü için rahatsız. Yeni sivil seslere tahammül edemiyorlar. PKK bir güç mücadelesinden bir hak mücadelesine dönmedikçe kaybedecektir.

Bu haber toplam 1780 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri