Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tarihi gerçekleri hazmedemediler

21.05.2015 14:57
Tarihçi - yazar Murat Bardakçı'nın yakın tarihle ilgili yaptığı ezber bozan açıklamaları hazmedemeyen ulusalcı yayın organları savunmaya geçti.

Taihçi - yazar Murat Bardakçı, ders kitaplarında okutulan bilgilerin aksine Mustafa Kemal'in 1919 yılında Samsun'a kendi isteği ile değil Sultan Vahdettin ve Sadrazam Damat Ferit Paşa'nın emri ile gönderildiğini yazdı. Bu yazının ardından gerçekleri hazmedemeyen ulusalcı yayın organları, ezberlerindeki tarihi argümanlarla Bardakçı'yı yalanlamaya kalktı.

KİŞİ KENDİNDEN BİLİR İŞİ

Tarihi gerçeklere alerjisi olan ulusalcı yayın organları Bardakçı'yı yandaşlıkla itham etti. Bardakçı'nın ortaya koyduğu belgeleri hiçe sayan ulusalcılar, kendi tezlerini savunacak bir belge dahi ortaya koyamadı. Herhangi bir kayanağa dayanmayan Sinan Meydan'ın kitabından alıntı yaparak Bardakçı'yı yalanlamayı da ihmal etmedi. Meydan'ın kitabından alıntı yapılan bölüm adeta kişi kendinden bilir işi dedirtti. İşte alıntı yapılan kitaptaki o bölüm, "Kurtuluş Savaşı'nın büyük onurunu Atatürk'e layık görmeyen şaşkınlar, 1929 yılından beri tarihi "eğip bükerek", belgeleri çarpıtarak ve beyinleri yıkayarak "Kurtuluş Savaşı'nı Vahdettin'in başlattığını" iddia etmişlerdir." 

Bu haber toplam 1320 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri