Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tarihi gün bugün! PKK çekilmeye başlıyor

08.05.2013 12:30
Bugünden itibaren PKK Türkiye sınırlarından çekiliyor. Peki çekilme nasıl olacak? Ne zamana kadar sürecek?

PKK, bugün sınır dışına çekilmeye başlıyor. Çekilme ilk olarak, örgütün Zağroslar olarak adlandırdığı sınıra en yakın bölgeden gerçekleşecek. Şemdinli'den çıkacak olan ilk gruplar, en geç 1 hafta sonra Kandil'de olacak.

Çekilme öncesi PKK'nın askeri kanadı HPG'den yapılan açıklamada, "Geri çekilme sürecinin başarıyla tamamlanması ve hiçbir provokasyona yol açılmaması için gerekli tartışmalar yürütülmüş, kapsamlı bir planlama ve örgütleme temelinde gerekli düzenleme ve pozisyona geçilmiştir" denildi. Açıklamada, ilk gruplarının 1 hafta içinde Kuzey Irak'a ulaşmasının hedeflendiği belirtildi.

ÜÇ KOLDAN ÇEKİLECEKLER

Murat Karayılan'ın telsizden vereceği talimat ile örgüt mensupları, eş zamanlı olarak 3 ana koldan kitlesel olarak harekete geçecekler. Buna göre, Tokat- Tunceli hattından başlayan bir grup Bingöl, Batman, Diyarbakır, Siirt ve Şırnak'tan çıkacak. Diğer grup ise Kars, Iğdır, Erzincan, Erzurum, Muş, Ağrı, Van, Yüksekova ve Hakkari'yi takip eden koridoru kullanarak sınır dışına çıkacak.

VALİLER BÖLGELERİNDEN SORUMLU

Çekilme sürecinin teknik detayları en inceayrıntısına kadar planlandı. PKK'lılar, çıkış sırasında en az 7 en fazla 10 kişilik küçük gruplar halinde hareket edecek. Yerleşim bölgelerinden uzak, dağlık alanlardan geçecekler. PKK'lılar, daha önce giriş ve çıkılarda olduğu gibi gündüz dinlenecek, gece ise yürüyüşe geçecek. Günde ortalama 10 kilometre yürüyecek örgüt mensupları, gece saatlerinde ay ışığından yararlanacak. Saldırı olmadığı sürece müdahale olmayacak. Herhangi bir olumsuzluk görülmesi halinde anında müdahale valilerin, talimatı ile yapılabilecek. Çıkışlar günlük olarak Ankara'ya rapor edilecek.

DEMİRTAŞ: ÇEKİLME 3-4 AY SÜREBİLİR!

Diyarbakır'da konuşan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Sınır dışına çıkmanın ne kadar süreceğini bilemiyoruz. Tahminlerimiz bunun 3-4 ay sürebileceği yönünde. Gözlemlerimiz gösteriyor ki hükümet bu konuda bazı idari tedbirler almış durumda. Elbette ki hükümetin resmi olarak sahiplendiği bir süreç var. Dolayısıyla geri çekilme sırasında çatışmaların olmaması, operasyonların olmaması doğrudan hükümetin sorumluluğundadır. Hükümetin bu konuda azami dikkat ve özen göstereceğini düşünüyoruz" dedi.

Ajanslar

Bu haber toplam 1682 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri